Rabona

Rabona je ve fotbale technika kopání do fotbalového míče, kde kopací noha je překřížena za zadní částí stojné nohy.

Alex Oxlade-Chamberlain provádějící rabonu při rozcvičování za tým Arsenal v roce 2013

Je zde hned několik důvodů k používání této techniky. Například hráč, který používá ke kopům pravou nohu nebo-li pravák, se ocitne na levé straně hřiště a je nucen odcentrovat míč ovšem svoji levou nohou to neumí, a tak je donucen použít rabonu. Pro některé hráče je to příjemnější a snazší způsob kopnutí do míče. Další důvod je ukazování svých schopností a dovedností ve fotbale.              

Historie

Název rabona pochází z prvního zdokumentovaného vystoupení Ricarda Infanteho ve hře mezi Estudiantes de la Plata a Rosario Central v roce 1948. Fotbalový časopis El Gráfico publikoval přední stranu zobrazující Infanteho oblečeného jako školáka s popiskem „El infante que se hizo la rabona“ (přeloženo do angličtiny: „The kid who plays hooky“. V češtině: „Dítě hrající hákovitě“). Dalším možným původem slova je, že rabona je odvozena ze španělského slova rabo pro ocas, což tento pohyb připomínal švihnutí kravského ocasu mezi nebo kolem nohou. V Brazílii je tento krok známý také jako chaleira, však ve významu (konvice) nebo letra (dopis).

První natočenou rabonu předvedl brazilský fotbalista Pelé v São Paulu v roce 1957. Však o popularizaci se zasloužil Giovanni „Cocò“, v Itálii během 70. let.[1]

Kromě z výše uvedených hráčů tuto techniku používalo při zápase dalších několik představitelů např.: Thomas Müller, Marcos Rojo, Érik Lamela, Dimitri Payet, Mario Balotelli, Diego Perotti, Robert Lewandowski, Diego Maradona, Cristiano Ronaldo, Ronaldinho, Matías Fernández, David Villa, Eden Hazard, Ángel Di María, Rivaldo, Ricardo Quaresma, Roberto Carlos, Neymar Jr, Lionel Messi, Luis Suárez a další.

Další možné využití

V americkém fotbale se užívá při (přímém) kopu na bránu. Využití najdeme i v tanci jako taneční krok např. u tanga. Však ve fotbale můžeme rabonu použít jen jako naznačení kopu, což může zmást protihráče a to lze považovat za fotbalovou kličku.

Odkazy

Reference

  1. V Itálii v té době byl tento pohyb jednoduše nazýván „překříženým kopem“ (italsky:“ incrociata“).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.