Povstání Karpatské Siče

Povstání Karpatské Siče byl ozbrojený střet mezi československými vojáky a ukrajinskými nacionalisty Siči, kteří chtěli vyhlásit nezávislost tzv. Karpatské Ukrajiny. Boje probíhaly v noci z 13. na 14. března 1939. Ve skutečnosti byl tento puč zosnován německou tajnou službou, která potřebovala "důkazy" o neudržitelnosti situace v Československu a nutnosti její likvidace. Puč byl potlačen během několika hodin čs. vojáky 12. pluku pod velením generála Lva Prchaly. Avšak po vyhlášení nezávislosti Slovenska 14. března byly československé jednotky (8 tisíc vojáků) odříznuty a musely vzdorovat útoku maďarské armády (50 tisíc vojáků).

Povstání Karpatské Siče
trvání: 14.15. březen 1939
místo: Podkarpatská Rus
výsledek: Československé vítězství [1]
strany
Československo Karpatská Sič
velitelé
št. kap. Bohumil Mařík

ztráty
5 padlých, 3–5 raněných mužů
1 OA vz. 30 [2]
9 mrtvých

V ten den, 15. března, po dohodě s prezidentem Emilem Háchou, byl vyhlášen stát Karpatská Ukrajina. Českoslovenští vojáci pod velením generála Olega Svátka úspěšně vzdorovali maďarským jednotkám 15.–18. března, postupně se v dalších dnech stáhli na Slovensko, do Polska a Rumunska. 18. března přestala Karpatská Ukrajina existovat kvůli maďarské okupaci. V následujících letech bylo v maďarských koncentračních táborech popraveno 4000–5000 sičovců.

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.