Modráskovité

Modráskovité (Pontederiaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (Commelinales).

Modráskovité
Tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádkřížatkotvaré (Commelinales)
Čeleďmodráskovité (Pontederiaceae)
Kunth, 1816
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jsou to jednoleté nebo vytrvalé vodní rostliny (hydrofyty), kořenící ve dně nebo volně plovoucí. Listy jsou jednoduché, střídavé nebo řidčeji v přeslenech, řapíkaté, s trubkovitými listovými pochvami. Čepel je čárkovitá, kopinatá, vejčitá nebo okrouhlá, celokrajná, se zpeřenou (zpeřeně souběžnou) žilnatinou. U rodu jsou Hydrothrix listy redukované. Listy mohou být ponořené, plovoucí na hladině nebo jsou nad hladinou. Řapíky a větve jsou často vyplněny houbovitou tkání, aerenchymem. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádány v květenstvích, hroznech, latách,vrcholících nebo klasech, květenství bývá podepřeno toucem, řidčeji nikoliv. Květy jsou pravidelné nebo nepravidelné, zygomorfické, květy jsou podepřeny listenem, se kterým květ někdy i srůstá. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků, srostlé nebo řidčeji volné, většinou bílé, modré, fialové, zřídka žluté barvy. Tyčinek je 6, zřídka 3 (Heteranthera), jsou volné. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní (někdy až pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plodem je tobolka nebo oříšek[1],[2].

Rozšíření ve světě

Je známo asi 7 rodů a asi 33 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny v tropech až teplejší části mírného pásma velké části světa. Chybí v Evropě, v Asii mimo jihu a východu, severní Africe aj[1]. Patří sem známá invazní vodní rostlina teplejších částí světa tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes).

Zástupci

  • kosice (Heteranthera)
  • modráska (Pontederia)
  • tokozelka (Eichhornia)[3]

Přehled rodů

Eichhornia, Heteranthera (včetně Eurystemon), Hydrothrix, Monochoria, Pontederia, Reussia, Scholleropsis[4]

Odkazy

Reference

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/ponteder.htm
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  4. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.