Polští kněží v Česku

Polští kněží v Česku působí od začátku 90. let 20. století. V současné době tvoří více než desetinu všech římskokatolických kněží působících na území Česka, což z nichž činí nejpočetnější skupinu duchovních jiné než české národnosti (například v roce 2004 jich bylo 187).

Po obnově náboženské svobody v roce 1989 se v Česku naplno projevil nedostatek duchovních, způsobený jednak omezeným přístupem k přípravě na kněžské povolání za komunistického režimu ve spojení s celkovou tehdejší společenskou atmosférou, jednak perzekucí kněží v období protektorátu a komunistického režimu i odchodem většiny duchovních německé národnosti po druhé světové válce.

Čeští a moravští biskupové se proto snažili tento stav alespoň částečně vyřešit pozváním kněží z Polska, kde je o kněžské povolání nesrovnatelně větší zájem. Do Česka odcházejí z Polska především mladí kněží, a to zpravidla v reakci na výzvu svého diecézní biskupa. Po dobu svého působení v Česku zůstávají většinou (alespoň zpočátku) inkardinováni do své mateřské diecéze. Část z nich se po řadě let strávených v Česku již vrátila do Polska, avšak další průběžně přicházejí.

Další Poláci se rozhodli v Česku vystudovat teologii, být zde vysvěceni na kněze a trvale zde působit. Jiní polští duchovní se dostali do Česka jako řeholníci na základě rozhodnutí svého představeného.

Počty polských kněží v diecézích české a moravské církevní provincie:

V roce 1996 byl jejich počty následující:

Z obdobných důvodů jako v případě Česka působí duchovní z Polska i v dalších státech, například ve vídeňské arcidiecézi je jich více než tři sta, stovky jsou jich také v Německu.

Významní polští kněží působící v Česku

… a další

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.