Planctomycetes

Planctomycetes („planktomycéty“) jsou kmen[1] bakterií, které se vyskytují v sladké, brakické i slané vodě. Rozmnožují se pučením. Tyto bakterie mají oválný tvar a na povrchu cytoplazmy i zvláštní tubulární útvary, zvané stébla, která jim pomáhají připevnit se k ostatním jedincům v procesu pučení.

Planctomycetes
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenPlanctomycetes
TřídaPlanctomycetia
ŘádPlanctomycetales
Schlesner & Stackebrandt, 1987
ČeleďPlanctomycetaceae
Schlesner & Stackebrandt, 1987
Rody

Gemmata
Isosphera
Pirellula
Planctomyces
Brocadia
Kuenenia
Scalindua
Anammoxoglobus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podle Cavalier-Smithe se Planctomycetes řadí do vývojové větve Planctobacteria, která dále patří do velké skupiny Gracilicutes.

Struktura

Tyto bakterie postrádají peptidoglykan ve své buněčné stěně, který u většiny bakterií slouží jako jakási ochranná vnější kostra buňky. Místo peptidoglykanu obsahují glykoprotein, bohatý zejména na glutamát. Také vnitřní struktury jsou v rámci prokaryot výjimečné. Přestože nemají pravé buněčné jádro, jako eukaryota, jejich DNA (nukleoid) může být u Planctomycetes uzavřena v dvojité membráně a takto vzniklý „váček“ se nazývá pirerulozom.[2][3]

Životní cyklus

Životní cyklus obsahuje střídání mezi přisedlými a bičíkatými fenotypy. Přisedlé buňky totiž vypučí v pohyblivé buňky s bičíky, které plavou a posléze přilnou k povrchu a rozdělí se.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Planctomycetes na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.