Petrovaradínská pevnost

Petrovaradínská pevnost (srbsky Петроварадинска тврђава, maďarsky Péterváradi vár) se nachází v Petrovaradínu u Nového Sadu v Srbsku. Byla vybudována na skalním ostruhu nad řekou Dunaj, na jeho pravém břehu jak pevnost na obranu Habsburské monarchie od Osmanské říše. Pevnost byla budována v letech 1692-1780, a pro potřeby armády sloužila až do druhé světové války. Často bývá přezdívána Gibraltar na Dunaji.

Petrovaradínská pevnost
Základní informace
Výstavba1780
Poloha
AdresaPetrovaradín, Srbsko Srbsko
Souřadnice45°15′7,78″ s. š., 19°51′43,79″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pevnost vznikla v místě strategického opěrného bodu na téměř vzdušné čáře mezi Budínem a Bělehradem. První provizorní opevnění zde bylo postaveno již ve středověku. Po nějakou dobu zde existoval klášter Belakut, který provozoval cisterciácký řád. Ten byl během tatrských vpádů vypálen. V 16. století, poté co Turci obsadili celý Balkán, zde vznikla moderní pevnost. Po Karlovickém míru a posunu hranice Habsburské monarchie s Tureckem dále na jih k řece Sávě bylo rozhodnuto pevnost přebudovat v moderní fortifikaci. Plán nové pevnosti vyhotovil Luigi Ferdinando Marsigli, realizace prací byla uskutečněna v první polovině 18. století. V rámci jejího vzniku bylo vybudováno i opevněné předmostí na druhé straně Dunaje, z něhož se později postupně rozvíjelo město Novi Sad.[1]

V současné době je pevnost turistickou atrakcí města a kulturní památkou vysokého významu. V letních měsících slouží prostor v blízkosti pevnosti jako místo pořádání festivalu Exit.

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. ČOBANSKI, Mila; GOLUBOVIĆ, Zvonimir; KUMANOV, Živan. Novi Sad u ratu i revoluciji. Novi Sad: INSTITUT ZA IZUČAVANJE ISTORIJE VOJVODINE, 1976. 756 s. S. 10. (srbochorvatština)
Pevnost v roce 2011
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.