Petr Ulrych

Petr Ulrych (* 21. únor 1944 Hradec Králové) je český zpěvák,[1] hudební skladatel a textař, bratr zpěvačky Hany Ulrychové.

Petr Ulrych
Petr Ulrych (2010)
Základní informace
Narození21. února 1944 (78 let)
Hradec Králové, Protektorát Čechy a Morava
Žánrypop-music, folk, rock
Povolánízpěvák, skladatel, textař
Nástrojekytara, klavír, kontrabas,
Příbuzná témataHana Ulrychová, Javory
OceněníCena Jihomoravského kraje (2013)
Cena Alfréda Radoka
PříbuzníHana Ulrychová (sourozenec)
Webwww.javory.cz
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Po ukončení střední školy vystudoval letecké inženýrství na Vojenské akademii v Brně. Letectví se však nikdy nevěnoval, ihned po ukončení školy v roce 1966 se stal profesionálním hudebníkem. Během studií na vysoké škole se soukromě učil hře na klavír, na brněnské konzervatoři dva roky studoval skladbu a hru na kontrabas. V roce 1961 spoluzaložil brněnské Divadlo bez tradic (DIBETRA), kam ho posléze následovala i jeho mladší sestra Hana. Od roku 1964 přešel do rockové skupiny Vulkán, v roce 1967 pak do skupiny Atlantis, kam ho opět následovala i sestra Hana.

Když „21. srpna 1968 přišla "na pomoc" bratrská vojska, Petr Ulrych tentýž den spontánně složil a nahrál píseň Zachovejte klid!. Slova "To ráno bylo klidný jako všechna rána, … a nikdo netušil, že otevře se brána pro křídla strašných ptáků, která nejsou sen. Zachovejte klid, se ozvalo z ticha, přišel k nám někdo, kdo nebyl pozvaný, zachovejte klid, když těžko se dýchá a každou chvíli někdo vběhne do rány. Zbývá mi jenom píseň, a proto zpívám jděte pryč, jděte pryč, pravdu nezničí tanky, my máme pravdu a vy jenom bič, zradu a bič" samozřejmě neunikla cenzorům a na kariéru Ulrychových to mělo fatální dopad.“[2]

Se skupinou Atlantis vystupoval v pražském divadle Rokoko v pořadu Nepůjdem do kláštera. Největším hitem skupiny byla píseň Nechoď do kláštera, jež tehdy zvítězila v rozhlasové houpačce (což byla někdejší rozhlasová hitparáda). Petr Ulrych projevoval sklony k syntéze moravského folklóru s rockem, což se výrazně projevilo v následujících letech. V roce 1974 vychází sourozencům Ulrychovým legendární album Nikola šuhaj loupežník (mnohem dříve než pozdější divadelní a filmové adaptace téhož námětu, jež nesly odlišný název Balada pro banditu). Tato úspěšná deska nahraná společně s Orchestrem Gustava Broma posunula sourozeneckou dvojici směrem k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní, které jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. Petr Ulrych je uměleckým vedoucím, skladatelem i textařem skupiny. Kromě toho je autorem scénické a filmové hudby k několika filmům a divadelním představením. Společně se sestrou Hanou také vystupoval v jím zhudebněných (jako spoluautor se Stanislavem Mošou) muzikálech Legenda, Máj, Koločava a Radúz a Mahulena uváděných Městským divadlem Brno. Za hudbu k muzikálu Koločava získal cenu Alfréda Radoka.

Hudba pro film a divadlo

scénická hudba

  • Dynamit – Divadlo Jiřího Wolkera, Praha
  • Býk Klemens – Státní divadlo Brno
  • Čarovná Barborka – Státní divadlo Brno
  • Legenda – (spoluautor Stanislav Moša) – Městské divadlo Brno
  • Máj – (spoluautor Stanislav Moša)- Městské divadlo Brno
  • Koločava – (spoluautor Stanislav Moša) – Městské divadlo Brno
  • Radúz a Mahulena – (spoluautor Stanislav Moša) – Městské divadlo Brno

filmová hudba

Diskografie, výběr

Gramofonové desky

CD

Reference

  1. Morava 1918. Petr Ulrych, sčítání ligu, moravská národnost [online]. youtube.com, 30.12.2020 [cit. 2020-01-05]. Dostupné online. (česky)
  2. Hana a Petr Ulrychovi - od k beatu k folklóru a zpět. mish-mash.blog.cz [online]. [cit. 2016-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-18.
  3. Seriál My holky z městečka. ceskeserialy.juk.cz [online]. [cit. 2021-08-06]. Dostupné online.
  4. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Petr Ulrych. FDb.cz [online]. [cit. 2021-08-06]. Dostupné online.

Literatura

  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : III. díl : Q–Ž. Praha ; Litomyšl: Paseka ; Petr Meissner, 1999. 587 s. ISBN 80-7185-247-3. S. 398.
  • Písně 1964-1999, Písně Hany a Petra Ulrychových, Gnosis, 1999,

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.