Peter Safar

Peter Safar (12. dubna 19242. srpna 2003) byl rakouský lékař českého původu. Je autorem kardiopulmonální resuscitace.

Peter Safar
Narození12. dubna 1924
Vídeň
Úmrtí2. srpna 2003 (ve věku 79 let)
Pittsburgh
Příčina úmrtírakovina
Alma materVídeňská univerzita
Povolánílékař
ZaměstnavatelUniversity of Pittsburgh
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Životopis

Safar se narodil ve Vídni. Toužil se stát lékařem, vzhledem k židovskému původu dědečka z matčiny strany však nemohl být podle norimberských zákonů považován za árijce. Musel použít několik triků a přátel, aby nebyl poslán s německými vojenskými silami ke Stalingradu.

V roce 1943 začal studovat lékařství na vídeňské univerzitě, dokončil ji roku 1948. Po jejím ukončení odešel na Yale university, do Pensylvánie. V roce 1952 se se svou ženou odstěhoval do LimyPeru. Tam vytvořil první anesteziologické oddělení v zemi. Po dvou letech se přestěhoval do Baltimoru, kde vybudoval druhé anesteziologické oddělení.

Safarův zájem se soustředil na resuscitaci mimo nemocnici, na první pomoc lidmi bez lékařského vzdělání. Začal v roce 1957.

Byl to právě on, kdo vypracoval přehlednou metodu A-B-C resuscitace. Tato mnemotechnická pomůcka slouží dodnes. Jednotlivá písmena značí jednotlivé kroky používané v laické resuscitaci:

  • A = airways, zajištění průchodnosti dýchacích cest
  • B = breathing, umělá ventilace
  • C = circulation, zajištění krevního oběhu

Mimo těchto tří písmen, rozšířil resuscitaci i o další kroky, používané při rozšířené neodkladné resuscitaci:

  • D = drugs, léky
  • E = ECG, analýza srdečního rytmu
  • F = Fibrilation treatment - defibrilace

Tato resuscitační abeceda dala základ pro vytvoření prvních celosvětových směrnic. Začátkem 80. let založil Safar Mezinárodní resuscitační výzkumné středisko, které vedl až do roku 1994.

Svým objevem pomohl zachránit bezpočet lidských životů. Třikrát byl nominován na Nobelovu cenu cenu za medicínu. Zemřel 2. srpna 2003 na rakovinu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.