Pavlo Teteria

Pavlo Teteria (ukrajinsky: Павло́ Тете́ря; rusky: Па́вел Ива́нович Тете́ря, polsky: Paweł Morzkowski herbu Ślepowron) (asi 1620, Perejaslav – 1670, Edirne) byl hejtman Pravobřežní Ukrajiny (1663–1665). Jeho skutečné jméno je Pavel Morzkovský.[1] Před svým hejtmanstvím působil na mnoha vysokých pozicích v kozáckém vojsku Bohdana Chmelnického a Ivana Vyhovského.

Pavlo Teteria
Narození1620
Perejaslav
Úmrtí1670 (ve věku 49–50 let)
Edirne
Místo pohřbeníEdirne
Alma materKyjevsko-mohyljanská akademie
Povolánídiplomat
Nábož. vyznáníkatolicismus
ChoťKateřina Chmelnická
RodMořkovští
Funkcehejtman záporožského vojska (1663–1665)
nižynský starosta (od 1665)
braclavský starosta (od 1668)
polocký stolník
královský sekretář
 více na Wikidatech
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výtah

Když vypuklo chmelnického povstání, sloužil u jednotky v Perejaslavi. Krátce poté byl jmenován zástupcem generálního tajemníka. Později se stal perejaslavským velitelem a nadále působil jako zástupce generálního tajemníka. Byl jedním z ukrajinských delegátů, kteří dojednali Perejaslavskou dohodu s Ruskem.

Teteria se také účastnil jednání o připojení Ukrajiny zpět do polsko-litevského společenství. Když vypukla občanská válka mezi kozáky z pravého břehu a kozáky z levého břehu, otevřeně podporoval pro-polskou stranu a v roce 1663 byl zvolen hejtmanem na Pravobřežní Ukrajině.

erb rodiny Teteriů

Pomáhal Polákům při tažení na levobřežní Ukrajinu, ale v roce 1665 se vzdal hejtmanství kvůli politickým a sociálním nepokojům v pravobřežní Ukrajině. Poté Teteria uprchl do Polska, ale nakonec kvůli sporům s polskou šlechtou odešel do Turecka, kde zemřel při plánováním invaze do Polska.

Život

Roku se 1660 oženil s dcerou Bohdana Chmelnického Olenou. Teteria studoval na Kyjevsko-mohyljanské akademii a byl členem lvovského pohřebního bratrstva. Připojil se ke kozákům, když v roce 1648 vypuklo chmelnického povstání. Svoji službu začal jako plukovní sekretář perejaslavského pluku. Krátce poté se stal zástupcem generálního tajemníka. Byl v delegaci, která doprovázela Timofeje Chmelnického do Jasů, aby se oženil s Ruxandrou, dcerou moldavského vévody Vasila Lupa. V červenci 1653 se Teteria stal plukovníkem Perejaslavi, přičemž stále držel úřad zástupce generálního tajemníka.

Teteria byl spolu se Samiilem Bohdanovičem-Zarudným členem ukrajinské delegace vyslané do Moskvy v dubnu 1654. Zde vyjednali Perejaslavskou dohodu s ruským carem. Díky této dohodě se kozácký hejtmanát dostal pod ochranu cara. Když byl Vyhovský prohlášen hetmanem, stal se Teteria hejtmanským sekretářem. Účastnil se jednání o Haďačské smlouvě, která by vrátila Ukrajinu zpět do Polsko-litevské unie jako třetí autonomní stát pod vládou polského krále. Smlouva vedla k občanské válce známé jako Ruina. V průběhu této občanské války otevřeně podporoval polskou frakci a tlačil mladého a nezkušeného Jiřího Chmelnického k abdikaci.

Hejtman

Jiří Chmelnický nátlaku podlehl a Teteria byl nejprve na důstojnické radě v Čyhyryně v říjnu 1662[2] a poté na kozácké radě v Čyhyryně 2. ledna 1663 zvolen jeho nástupcem. Stal se tak kozáckým hejtmanem. Jakmile získal moc, nechal popravit a uvěznit kozácké velitele, protože je vnímal jako možné soupeře. Na popravišti skončili Ivan Vyhovský, Ivan Bohun, Jiří Chmelnický byl uvězněn. Teteria se řídil polskými rozkazy a nechtěl dělat nezávislou kozáckou politiku. V roce 1664 vedl spolu s Janem Kazimírem II. Vasou tažení na Levobřežní Ukrajinu. Když útok selhal, Teteria se vrátil zpátky na pravý břeh, ale proti jeho vládě došlo k povstáním vedeným kozáky. Hlavní příčinou povstání bylo nesnášenlivé chování Teterii a jeho polských spojenců k obyčejným kozákům a rolníkům. V roce 1665 se Teteria již nedokázal vypořádat se sociálními nepokoji a odešel do Polska.

V Polsku konvertoval ke katolictví a dostal vysoké správní funkce v Polocku. Nakonec se zapletl do sporů s polskými magnáty. Nedokázal získat dostatečnou podporu od polského Sejmu, tak odešel do Edirne, kde zemřel při plánování invaze do Polska.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavlo Teteria na anglické Wikipedii.

  1. Teteria at the Universal dictionary-encyclopedia
  2. Pavlo Teteria at the Kiev city library

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.