Paul Sérusier

Paul Sérusier (9. listopadu 1864, Paříž7. října 1927, Morlaix, Finistère) byl francouzský malíř, průkopník abstraktního umění a inspirátor avantgardního hnutí Nabis, syntetismu a cloisonismu.[1]

Paul Sérusier
Narození9. listopadu 1864
Paříž
Úmrtí7. října 1927 (ve věku 62 let)
Morlaix
Místo pohřbeníMorlaix
Alma materCondorcetovo lyceum
Julianova akademie
Povolánímalíř a tiskař
Manžel(ka)Marguerite Sérusierová
Významná dílaKoupající se ženy s bílými závoji
Bretaňská žena krmící prasata
Le Talisman, l'Aven au Bois d'Amour
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Narodil se v dobře situované obchodnické rodině v Paříži. V roce 1875 byl přijat na pařížské lyceum Condorcet, kde studoval filozofii, řečtinu, latinu a přírodní vědy. Lyceum dokončil v roce 1883. Roku 1885 se zapsal ke studiu na Julianově akademii v Paříži, kde se mimo jiné spřátelil s Alfonsem Muchou či s Mauricem Denisem. Léto 1888 strávil v pensionu Gloanec v bretaňském Pont-Avenu, kde se přidal ke skupince umělců kolem Émile Bernarda a Paula Gauguina.[2] V té době tam pod Gauguinovým dohledem namaloval obraz, který vešel ve známost jako Talisman. Šlo o krajní uplatnění cloisonismu, které se blížilo čisté abstrakci.[3]

Sérusier byl postimpresionista, člen skupiny, která si říkala Les Nabis, nabisté neboli proroci. Tento název vymyslel Sérusier společně s Paulem Gauguinem. K nejznámějším nabistům patřili Pierre Bonnard, Édouard Vuillard a Maurice Denis.

Paul Sérusier později vyučoval na Académie Ranson v Paříži a v roce 1921 vydal knihu ABC de la peinture (ABC malířství). Zemřel v bretaňském městě Morlaix.

Sérusier pátral po základech složek malby. Zdobit plochu podle něj znamenalo zdůraznit její dobré proporce. Nejsou-li dobré, slouží zdobení jen k jejich zakrytí. Pak je to jen skrývačka, podvod, lež, nikoli umělecká tvorba.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Paul Sérusier na anglické Wikipedii a Paul Sérusier na francouzské Wikipedii.

  1. Grove Art Online
  2. Bennard B Perlman: Robert Henri: His Life and Art, page 17. Courier Dover Publications, 1991. ISBN 0-486-26722-9
  3. Harrison, Wood, Gaiger (editors): Art in Theory, 1815–1900 page 1020. Balckwell, 1998. ISBN 0-631-20066-5.

Literatura

  • Miroslav Hégr: Výstavba obrazu z výtvarného hlediska - Poznámky o technické lineární a barevné komposici, Umělecká beseda 1944

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.