Partikule (liturgie)

Partikule (latinsky particula – částečka) je v křesťanské liturgii část proměněné hostie (tedy Těla Kristova), kterou celebrant odlomil při lámání chleba.

Vývoj

V prvotní latinské katolické církvi bylo zvykem, že kněz při slavení mše svaté používal větší hostii než je tomu v současnosti. Přítomným laikům pak při přijímání podával odlomenou částečku (partikuli) z toho, co sám přijímal. V průběhu 12. století se ustálil zvyk, že kněz pro sebe používá větší hostii, avšak ne tak velkou jako tomu bylo v prvotní církvi. Pro laiky jsou určeny hostie menší, které není třeba lámat a vejdou se do úst. Tato praxe byla později kodifikována.[1]

Za situace, kdy kněz nemá sám pro sebe k dispozici větší hostii, může, slouží-li bez účasti lidu (latinsky Sine populo), použít malou hostii. Jsou-li přítomni věřící, a kněz musí použít pro sebe malou hostii, je třeba věřící předem na to upozornit, aby nevzniklo pohoršení.[2]

V současné praxi však věřící mohou přijímat partikule, zvláště za situace, kdy nejsou naopak k dispozici malé hostie (pro jednu osobu). V případě takového použití partikulí je třeba dbát, aby nedošlo k odpadnutím drobných úlomků z partikule mimo liturgické nádoby nebo ústa přijímajících.

Odkazy

Reference

  1. Benedict XIV, "De SS. Missae Sacrif.", sect. I,—§xxxvii
  2. De Herdt, II, n. 137

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.