Parsek

Parsek, také parsec (značka jednotky pc) je jednotka vzdálenosti, používaná hlavně v odborné literatuře v astronomii. Jeden parsek je vzdálenost, z níž má 1 astronomická jednotka (1 au) úhlový rozměr jedné vteřiny, tedy 1 pc = 1 au / tg 1″[1] ≈ 206 265 au ≈ 3,262 ly ≈ 3,086×1016 m.

Schematické vysvětlení jednotky parsek

Výpočet vzdálenosti z paralaxy

Vzdálenost d, vyjádřená v parsecích, je převrácenou hodnotou poloviny půlroční paralaxy p, vyjádřené v obloukových vteřinách:

d = 2/p, pro čas půl roku při kolmém pohledu (2 au), při uplatnění pravidla pro malé úhly: a = tg a.

Jednotka se však uvažuje okamžitě, bez nutnosti čekání při praktickém měření, protože pak už by se uplatnila i sekulární paralaxa, tedy pohyb soustav uvnitř galaxie.

Velké vzdálenosti

V praxi se pro vyjadřování větších vzdáleností běžně používají násobky této jednotky, a to

  • kiloparsek (značka kpc, 1 kpc = 103 pc),
  • megaparsek (značka Mpc, 1 Mpc = 106 pc), který je nejběžnější délkovou jednotkou v extragalaktické astronomii.
  • gigaparsek (značka Gpc, 1Gpc = 109 pc)

Některé přibližné vzdálenosti v Mpc

Vzdálenost Sluneční soustavy od středu Mléčné dráhy 0,008 Mpc
Průměr Mléčné dráhy 0,028 Mpc
Vzdálenost Země od galaxie v Andromedě (M31) 0,779 Mpc

Historická poznámka

První stanovení vzdáleností hvězd na základě měření jejich roční paralaxy (hvězda 61 Cyg v souhvězdí Labutě) uskutečnil v roce 1838 německý astronom Friedrich Wilhelm Bessel. Návrh pojmenovat tuto jednotku, v té době již běžně používanou jako jednotka vzdálenosti v astronomii astron, publikoval v odborné literatuře Frank Watson Dyson v roce 1913. Jiný astronom, Carl Charlier, navrhl název siriometer, ale nakonec se ujal návrh parsec, který podal Herbert Hall Turner.

Etymologie

Název této jednotky vznikl spojením prvních slabik ze slov paralaxa a sekunda, respektive v angličtině z parallax a second.

Reference

  1. Parsec. scienceworld.wolfram.com. Navštíveno 2013-10-16.

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.