Paraćin

Paraćin (v srbské cyrilici Параћин) je město v centrálním Srbsku v údolí řeky Moravy (tzv. Střední Pomoraví). V roce 2011 zde žilo 24 573 obyvatel. Administrativně je součástí Pomoravského okruhu. Nachází se v rovinaté krajině; průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 130 m.

Paraćin

znak
Poloha
Souřadnice43°52′ s. š., 21°25′ v. d.
Nadmořská výška128 m n. m.
StátSrbsko Srbsko
Paraćin
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha542 km²
Správa
Oficiální webwww.paracin.rs
Telefonní předvolba035
PSČ35250
Označení vozidelPN
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1375 ze záznamů o darování kláštera z doby panování knížete Lazara. Zmiňuje mimo jiné i město Parakinov Brod. Předpokládá se, že současný název Paraćin je pochází od jména jistého Parakina, který byl místním převozníkem v dané době. Turecký cestovatel Evlija Čelebi si v 17. století při cestě přes město poznamenal, že v této lokalitě je možné břekonat řeku Moravu na koni. Nacházela se zde také turecká vojenská posádka, která měla brod a karavany bránit před hajduky, kteří občas napadaly dostavníky.

Po příchodu rakouské armády v první polovině 18. století byla místní mešita přebudována na kostel. Turecká hranice na 20 let začínala nicméně nedaleko od Paraćinu na jih.[1]

Výstavba železniční trati z Bělehradu do Niše v závěru 19. století umožnila ekonomický a průmyslový rozvoj města. Železnice město obchází ze západní strany.

V období existence meziválečné Jugoslávie byl z administrativního hlediska Paraćin součástí tzv. Moravské bánoviny s centrem v Niši.

Později byla východně od města vybudována dálnice. Modernizován byl rovněž i střed Paraćinu, kde byly strženy původní nízké budovy a nahrazeny výškovými bloky a obchodními centry. Jedním ze symbolů města se stal např. brutalistní hotel Petrus.

Paraćin je znám kromě toho také tím, že se zde v roce 1987 odehrál tzv. Paraćinský masakr, při kterém voják Jugoslávské lidové armády zastřelil několik svých kolegů. Aféra vyvolala v tehdejší Jugoslávii bouřlivou odezvu, a to jak mezi veřejností, tak i v řadách politických představitelů.

Ekonomika

Sklárna

Město bylo známé v meziválečném období díky továrně společnosti Vlada Teokarević a spol., která se zaměřovala na textilní výrobky. V současné době je město významné díky výrobě skleněných a cukrářských výrobků. Výroba skla byla rozšířená během existence socialistické Jugoslávie. V okolí města se nachází řada archeologických nalezišť s doklady o nejstarším osídlení této lokality.

Kultura

V Paraćinu se nachází regionální muzeum (srbsky Zavičajni muzej Paraćin).

Doprava

V blízkosti města se také nachází letiště a prochází tudy i dálnice spojující města Bělehrad a Niš. Ve stejném směru je vedena i železniční trať.

Známé osobnosti

Následující osobnosti jsou původem z Paraćinu:

  • Svetolik Dragačevac, bývalý policista, autor výhružného dopisu Adolfu Hitlerovi
  • Ana Nikolić, srbská zpěvačka
  • Bojan Krkić, španělský sportovec srbského původu
  • Ivana Sert, módní návrhářka
  • Nenad Đorđević, srbský fotbalista
  • Ivica Radosavljević, srbský basketbalista

Odkazy

Reference

  1. 17. kolovoza 1717. Eugen Savojski s katoličkom vojskom oslobodio Beograd od Turaka. narod.hr [online]. [cit. 2022-01-24]. Dostupné online. (chorvatsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.