Palmarská katolická církev

Palmarská katolická církev (španělsky: Iglesia Católica Palmariana, celým názvem: Iglesia Cristiana Palmariana de los Carmelitas de la Santa Faz) je malá schizmatická církev, která se odtrhla od katolické církve 6. srpna 1978. V době největšího rozkvětu se k hnutí hlásilo asi 5 000 věřících.[1]

Palmarská katolická církev
katedrála v El Palmar
Vznik
Datum6. srpna 1978
MístoEl Palmar de Troya
Registrace v ČR
(dosud neregistrováno)
Statutární orgán
(neexistuje)
Odkazy
Webhttps://www.palmarianchurch.org/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Po smrti papeže Pavla VI. založila skupina radikálních španělských sedesvakantistů pod vedením Clementa Domíngueza y Gomeze, vlastní církev. Domínguez y Gomez se sám prohlásil za jejího papeže Řehoře XVII. s oficiálním sídlem v El Palmar de Troya. V této vesnici se měla zjevovat Panna Maria a odmítat II. vatikánský koncil. Domínguezovi oznámila, že je povolán bojovat proti ďáblům ovládajícím církev. Ve viděních měl být vyvolen a pomazán na papeže. [2]

V kázání z roku 2011 papež Řehoř XVII. řekl, že palmarská církev má cca 1500 členů. V následujících letech však bylo mnoho z nich exkomunikováno. Roku 2015 měla sekta pravděpodobně 30 biskupů a 30 řeholnic.

Biskupská svěcení

Aby se v palmarské církvi mohly udílet svátosti, potřeboval Domínguez skupinu vlastních biskupů. V dopise požádal Marcela Lefebvra, aby ho vysvětil. Lefebvre nabídku odmítl, ale doporučil Domínguezovi kontaktovat tradicionalisticky smýšlejícího biskupa z Vietnamu. Roku 1976 švýcarský kněz Maurice Revaz, který vyučoval kanonické právo v semináři Společnosti sv. Pia X., přesvědčil vietnamského arcibiskupa Ngo Dinh Thuca o jeho vyvolení na základě zjevení. Thuc byl vybrán, protože byl papežským legátem. Arcibiskup uvěřil, že jej Panna Maria zve k tomu, aby vysvětil na biskupy Domínguéze, právníka Manuela A. Corrala a tři další kněze. Také byl vysvěcen jeden laik na kněze.

Arcibiskup Thuc jednal bez povinného svolení Apoštolského stolce a byl spolu s ostatními nově vysvěcenými biskupy a knězem exkomunikován. Následně se smířil s církevními autoritami a se skupinou přerušil vazby.

Vyhlášení papežství

Po smrti papeže Pavla VI. Domínguez prohlásil, že byl ve své vizi mysticky korunován Ježíšem Kristem. Začal používat papežské jméno Řehoř XVII. a jmenoval vlastní kardinály.

Papežové palmarské církve nepoužívají titul římského biskupa. Tvrdí, že Kristus tuto pozici západního patriarchy přenesl do El Palmar de Troya. Takový postoj je v rozporu s tradiční katolickou doktrínou, která identifikuje papežství s římskám episkopátem. Římskokatolická nauka také neuznává soukromá zjevení jako závazná pro celou církev.

Řehoř XVII.

Nazval Katolickou církev falešnou církví a exkomunikoval Jana Pavla II. Kanonizoval Franca, Kolumba, Escrivu a Pavla VI. prohlásil za svatého mučedníka.

Petr II.

Nastoupil po smrti Řehoře XVII. Bez uspořádání palmarské konkláve. Neprohlašoval se za vizionáře, ale byl přesvědčen, že v roce 2000 se narodil antikrist. Palmariáni věří, že antikrist byl poprvé představen veřejnosti v roce 2012 a ve svých 30 letech má začít veřejně působit a vysmívat Krista. Petr II. zemřel v roce 2011 po dlouhé nemoci.

Řehoř XVIII.

Bývalý člen španělské armády abdikoval 22. dubna 2016. Před tím ještě zmírnil některé palmariánské církevní normy.

Nauka

V roce 1983 palmarská církev drasticky reformovala své obřady a liturgii, která byla původně sloužena tridentskou formou. Palmarská liturgie dnes (k roku 2017) zahrnuje téměř výhradně slova eucharistického proměňování. El Palmarský Stolec také začal prosazovat reálnou přítomnost Panny Marie v proměněné hostii a nanebevzetí sv. Josefa. Od roku 2000 církev používá vlastní Bibli. Palmariáni se nesmí stýkat s lidmi "ze světa". Z těchto důvodů je Katolická církev označila za kacíře a následovníky falešného kultu.

Světci

Do řad svatých, kanonizovaných palmarskou církví patří i osoby jako např.: Kryštof Kolumbus, Francisco Jiménez de Cisneros, José Antonio Primo de Rivera, Francisco Franco, Josemaría Escrivá, nebo Luis Carrero Blanco.

Seznam papežů

Papežské jméno Občanské jméno Pontifikát Poznámky
Řehoř XVII. Clemente Domínguez y Gómez 15. srpna 1978 – 22. března 2005

(26 let)

Sám sebe prohlásil za papeže.
Petr II. Manuel Alonso Corral 22. března 2005 – 15. července 2011

(6 let)

Jmenován Domínguezem.
Řehoř XVIII. Sergio María Ginés Jesús Hernández y Martinez 23. července 2011 - 22. dubna 2016

(5 let)

Jmenován Corralem.
Petr III. Joseph Odermatt 23. dubna 2016 - Jmenován Hernándezem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palmarian Catholic Church na anglické Wikipedii.

  1. Slepý vzdoropapež svatořečil Hitlera, jeho nástupce prchl s jeptiškou. iDNES.cz [online]. 2016-11-06 [cit. 2017-03-24]. Dostupné online.
  2. WWW.CIRKEVNIHISTORIE.ESTRANKY.CZ. Církevní historie (katolická) - Vatikán - Vzdoropapežové. www.cirkevnihistorie.estranky.cz [online]. [cit. 2017-03-24]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.