PIAAC

PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) je program vytvořený Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s cílem měřit schopnosti dospělých v klíčových dovednostech v oblasti zpracování informací - porozumění textu, schopnost pracovat s čísly a řešení problémů v prostředích bohatých na technologie. Shromažďuje informace a údaje o tom, jak dospělí používají své dovednosti doma, v práci i jinde ve svém životě.

Pozadí

Od počátku 90. let 20. století byla potřeba posuzování literárních dovedností ve vyspělých zemích řešena dvěma rozsáhlými mezinárodními průzkumy. První byla Mezinárodní průzkumy gramotnosti dospělých (IALS), která byla provedena v letech 1994, 1996 a 1998. Druhým byl Mezinárodní průzkum o gramotnosti dospělých a životních dovedností, který byl proveden v roce 2003 a v letech 2006 až 2008.[1]

Mezinárodní studie PIAAC

Tento mezinárodní průzkum se uskutečňuje ve více než 40 zemích a měří klíčové kognitivní a pracovní dovednosti potřebné pro to, aby se jednotlivci mohli účastnit dění ve společnosti a aby ekonomiky prosperovaly[2]. Mezi zapojené země, které dokončily první vlnu výzkumu[3]PIAAC patří:

Austrálie Belgie Česká republika Dánsko Estonsko Finsko Francie Irsko
Itálie Japonsko Jižní Korea Kanada Kypr Německo Nizozemsko Norsko
Polsko Portugalsko Rakousko Rusko Slovensko Španělsko Švédsko USA
Velká Británie

Průzkum se zaměřuje se na populaci v produktivním věku (ve věku od 16 do 65 let). První údaje byly zveřejněny 8. října 2013.

Výzkum v ČR

V roce 1998 se Česká republika zúčastnila mezinárodního výzkumu kompetencí dospělých IALS. Čeští dospělí v něm ve srovnání s ostatními zeměmi prokázali vysokou úroveň dovednosti pracovat s čísly v situacích běžného života (numerická gramotnost) a získávat informace z nesouvislých textů: tabulek, grafů, formulářů apod. (dokumentová gramotnost). Nízká byla naopak úroveň tzv. literární gramotnosti (dovednosti pracovat se souvislými texty). Podobné rozložení silných a slabých stránek jsme zaznamenali i ve výzkumech školní mládeže (PISA, PIRLS, TIMSS). Čeští žáci v nich opakovaně prokazují nadprůměrnou úroveň přírodovědné a matematické gramotnosti a podprůměrnou úroveň čtenářské gramotnosti[3]

Reference

  1. Programme for the International Assessment of Adult Competencies - Wikipedia. en.m.wikipedia.org [online]. [cit. 2018-06-18]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Survey of Adult Skills (PIAAC) - OECD. www.oecd.org [online]. [cit. 2018-06-18]. Dostupné online.
  3. ROOT. PIAAC. www.piaac.cz [online]. [cit. 2018-06-18]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.