Přelet nad kukaččím hnízdem

Přelet nad kukaččím hnízdem (v originále One Flew Over the Cuckoo's Nest) je americký film z roku 1975 režiséra Miloše Formana natočený podle románové předlohy spisovatele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven v hlavní roli s Jackem Nicholsonem. Původně měl roli McMurphyho ztvárnit James Caan, Marlon Brando nebo Gene Hackman.

Přelet nad kukaččím hnízdem
Základní informace
Původní názevOne Flew Over the Cuckoo's Nest
Země původuUSA USA
Jazykangličtina
Délka133 min
Žánrydrama, komediální drama
PředlohaVyhoďme ho z kola ven
NámětKen Kesey (román)
ScénářLawrence Hauben
Bo Goldman
RežieMiloš Forman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceSaul Zaentz
Michael Douglas
HudbaJack Nitzsche
KameraHaskell Wexler
StřihRichard Chew
Sheldon Kahn
Lynzee Klingman
Výroba a distribuce
Premiéra19. listopadu 1975
Produkční společnostFantasy Films Productions
DistribuceUnited Artists
Rozpočet4,4 mil. $
Tržby109 mil. $
OceněníOscar za nejlepší scénář (1974)
Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (1975)
Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (1975)
Oscar za nejlepší režii (1975)
Cena BAFTA za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (1976)
 více na Wikidatech
Přelet nad kukaččím hnízdem na FP, ČSFD, Kinoboxu, FDb, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Film se natáčel v psychiatrickém zařízení Oregon State Hospital v Salemu ve státě Oregon, stejné místo je uvedeno i v románu.

Název je převzat z jedné americké říkanky pro děti.[1] V románové předloze (ve filmu to není obsaženo) je uvedeno, že jde o říkanku, kterou si indiánský „náčelník“ Bromden zapamatoval z dětství.

Vintery, mintery, cutery, corn,
Apple seed and apple thorn,
Wire, briar, limber lock
Three geese in a flock
One flew East
One flew West
And one flew over the cuckoo's nest.

Děj

Děj filmu se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randall Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Kriminálník McMurphy hraje pomateného, aby se vyhnul vězeňskému trestu za sexuální zneužití a násilné přepadení. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou.

Randall chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který on sám dokáže naplno užívat.

Nejste ani o chlup větší cvoci než ti zoufalci, co chodí volně po ulicích!

Když mezi pacienty zorganizuje hlasování pro sledování televizního přenosu baseballového zápasu, vrchní sestra si vymyslí výmluvu, jak tomu zabránit. McMurphy se nevzdává, sedne si před televizi a nahlas komentuje fiktivní zápas, jako by se vysílal. Jednou se s pomocí hluchoněmého indiánského obra Bromdena (kterému zde obvykle říkají náčelník) dostane přes plot, sedne za volant autobusu, kterým pacienti jezdí na výlety, a vezme kamarády na loď, aby si zarybařili. Zorganizuje i basketbalový zápas proti dozorcům, ve kterém se mu podaří zapojit i náčelníka. Je šokován, když se během jednoho sezení dozví, že většina pacientů je zde dobrovolně.

Když jednou napadne dozorce, aby bránil svého kamaráda, přidá se k němu i náčelník. Randall zjistí, že náčelník hluchoněmost jen předstírá. Společně si domluví útěk. Za napadení dostanou oba elektrošoky, společně s nimi i pacient Cheswick, kterého bránili.

Později McMurphy uplatí starého dozorce Turkla, přivede do léčebny na noc dámskou společnost a zorganizuje mejdan. Nad ránem plánuje útěk. Alkohol však vykonal své a dozorci se sestrou Ratchedovou najdou ráno pacienty opilé. Vrchní sestra nechá pacienty přepočítat. Chybí jen koktavý Billy. Po kontrolách všech místností je nalezen v jedné z nich v objetí s dívkou Candy. Ratchedová mu vyhrožuje, že vše řekne jeho matce. Labilní Billy se této možnosti tak vyděsí, že si podřízne hrdlo. Když to vidí McMurphy, který se už chystal s náčelníkem k útěku, neudrží se a začne Ratchedovou škrtit. Nepodaří se mu to, jeden z dozorců jej udeří zezadu do hlavy.

McMurphy na čas z oddělení zmizí. Lékař mu provede lobotomii mozku, aby jej zbavil temperamentu. Jednou v noci jej zřízenci ústavu dovezou zpět na oddělení. Náčelník má radost, že je zpět, konečně mohou spolu utéci. Ale muž bezvládně leží na posteli; už to není dřívější Randall McMurphy. Je to apatická přežívající troska, oběť zvůle osoby, která si vybudovala moc rozhodovat o životech druhých.

Náčelník nechce dopustit, aby McMurphy sestře sloužil jako důkaz jejího vítězství a pokoření neposlušného pacienta a raději udusí přítele polštářem. Vzpomene si, že mu Randall v minulosti poskytl návod, jak z léčebny utéct. V koupelně zvedne těžké těleso, prohodí je zadrátovaným oknem a octne se konečně na svobodě.

Obsazení

Jack Nicholson Randle McMurphy
Louise Fletcherová sestra Ratchedová
William Redfield Dale Harding
Will Sampson náčelník Bromden
Brad Dourif Billy Bibbit
Sydney Lassick Charlie Cheswick
Danny DeVito Martini
Christopher Lloyd Max Taber
Scatman Crothers Turkle
Mews Smallová Candy
Louisa Moritzová Rose

Ocenění

Film byl nominován na Oscara v devíti kategoriích. Získal pět ocenění: Oscar za nejlepší film, Oscar za nejlepší režii (Miloš Forman), Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Jack Nicholson), Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Louise Fletcher) a Oscar za nejlepší adaptovaný scénář (Laurence Hauben a Bo Goldman).

Zajímavosti

  • Odborníci filmu vyčítali zkreslený pohled na psychiatrické léčebny a léčbu duševních poruch.[zdroj?!]
  • Získat všech pět hlavních filmových Oscarů se nepodaří často. V roce 1935 to byl Caprův film Stalo se jedné noci, který dostal ocenění za film, režii, scénář a mužský a ženský herecký výkon v hlavní roli. Pak až v roce 1975 právě Přelet nad kukaččím hnízdem.  A uběhlo 16 let, než se to podařilo i snímku Mlčení jehňátek.[2]
  • Text písně Welcome Home (Sanitarium) od thrashmetalové kapely Metallica byl inspirován filmem Přelet nad kukaččím hnízdem.[zdroj?]
  • Miloš Forman měl problém najít téměř dva metry vysokého indiána a trvalo dlouho´, než ho objevil. Nakonec herce Willa Simpsona potkal na benzínové pumpě a do svého filmu ho obsadil společně s dalšími neherci.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku One Flew Over the Cuckoo's Nest (film) na anglické Wikipedii.

  1. http://www.filmsite.org/onef.html (anglicky)
  2. MF DNES; TITZLOVÁ, Marcela. Kena Keseyho proslavil Formanův film. iDNES.cz [online]. 2001-11-16. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.