Ornitologická síť

Ornitologická síť nebo také nárazová síť je zařízení užívané ornitology k odchytu živých ptáků a zoology pro odchyt netopýrů, obvykle za účelem kroužkování či jiného výzkumu. Lze je ovšem použít i k odchytu zvířat pro jiné účely, například chov v zajetí (např. v zoologické zahradě).

Již okroužkovaný králíček americký (Regulus calendula) chycený v síti.
Příprava sítě

Obvykle jsou vyrobeny z nylonu a podobají se volejbalové síti. Rozměry se pohybují nejčastěji mezi 1,5–3 m na výšku a 3–18 m na délku a mívají několik kapes, v nichž odchycení ptáci zůstávají. Existují sítě s různě velkými oky a silnými vlákny v závislosti na cílových druzích. Zejména na odchyt větších, např. dravých ptáků je třeba použít síti s většími oky.

Pobyt v síti je pro ptáky více či méně stresující a při neopatrné manipulaci může dojít k jejich zranění nebo až úhynu. Používání ornitologických sítí je i tak ovšem pro ptáky velmi bezpečné a jedná se o jednu z nejbezpečnějších metod jejich odchytu. Počet zranění nebo úmrtí způsobených chycením do nárazové sítě je velmi nízký a riziko zranění nepřesahuje 0,6 % a úmrtí 0,3%[1]. K předcházení zbytečným zraněním je nutné sítě pravidelně kontrolovat a odchycené ptáky ihned vyprostit. Ptáky smějí za vědeckými účely odchytávat a značit pouze proškolené osoby, držitelé zvláštní licence (výjimky ze zákona).

Reference

  1. SPOTSWOOD, Erica N.; GOODMAN, Kari Roesch; CARLISLE, Jay. How safe is mist netting? evaluating the risk of injury and mortality to birds. Methods in Ecology and Evolution. 2012-02-01, roč. 3, čís. 1, s. 29–38. Dostupné online [cit. 2016-03-14]. ISSN 2041-210X. DOI 10.1111/j.2041-210X.2011.00123.x. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.