Origo Gentis Langobardorum

Origo Gentis Langobardorum (česky Původ kmene Langobardů) je krátký latinský zápis ze 7. století, který popisuje mýtické založení kmene Langobardů.[1] První část zápisu popisuje původ a pojmenování Langobardů, další zápisy připomínají spíše královskou listinu. Zápisy popisují Langobardy až do vlády krále Perctarita v letech 672 až 688.[1]

Origo Gentis Langobardorum
Tento rukopis Origo gentis Langobardorum pochází z 10. století. Sepsán byl pravděpodobně v Remeši. Červeným inkoustem na horním okraji listu 2v je napsáno vlastnictví kláštera Saint-Remis v Remeši.
Autorneznámý
Původní názevOrigo Gentis Langobardorum
ZeměLombardie
Jazyklatina
Žánrkronika, historie
Datum vydání7. století
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rukopisy

Zápisy se dochovaly ve třech kodexech, většinou obsahující spisy sestavené za vlády krále Rothara a známé jako Edictum Rothari či Leges Langobardorum. Jako takové se Origo Gentis Langobardorum dochovalo ve třech rukopisech. První z rukopisů pochází z 9. či 10. století a je uložen v Modeně.[2] Druhý rukopis je datován přibližně do roku 1005 a je uložen v Cava de' Tirreni,[3] poslední rukopis z 10. či první poloviny 11. století je uložen v národní knihovně v Madridu.[4]

Záznamy Origo Gentis Langobardorum jsou poměrně detailně shrnuty v díle Historia Langobardorum od Paula Diacona, historika královského dvora Karla Velikého. Legendu o původu Langobardů Paulus Diaconus popsal v samostatné úvodní části díla šestisvazkového díla. Zatímco zápisy Origo Gentis Langobardorum se dochovaly pouze ve třech kopiích, dílo Historia Langobardorum od Paula Diakona se dochovaly ve stovkách středověkých opisů.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Origo Gentis Langobardorum na anglické Wikipedii.

  1. Origo Gentium Langobardum, The Origin of the Lombard Nation. [online]. 2017-01-02 [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Modena, Biblioteca Capitolare, O. I. 2 – Bibliotheca legum. www.leges.uni-koeln.de [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Cava de’ Tirreni, Biblioteca della Badia, 4 – Bibliotheca legum. www.leges.uni-koeln.de [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Madrid, Biblioteca Nacional, 413 – Bibliotheca legum. www.leges.uni-koeln.de [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.