Ondřej Kusý

Ondřej Kusý (27. března 1761 Světlá nad Sázavou29. prosince 1809 Praha[1]) byl český tenorista, violoncellista a hudební skladatel.

Ondřej Kusý
Základní informace
Narození27. března 1761
Světlá nad Sázavou
České království České království
Úmrtí29. prosince 1809 (ve věku 48 let)
Praha
Rakouské císařství Rakouské císařství
Místo pohřbeníMalostranský hřbitov
Žánryklasická hudba a duchovní hudba
Povolánízpěvák, hudební skladatel a violoncellista
Nástrojevioloncello a hlas
Hlasový obortenor
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
matriční zápis o narození a křtu Ondřeje Kusého (matrika N 1743–1765 Světlá nad Sázavou (SOA Zámrsk)

Život

V místní škole ve Světlé nad Sázavou se vedle čtení a psaní vzdělával i v hudbě. V roce 1772 přišel do Prahy a byl přijat do hudební nadace Týnského chrámu jako zpěvák. Navštěvuje gymnázium na Starém i Novém Městě pražském. Dál se cvičí v hudbě pod vedením Václava Praupnera, který byl v té době zaměstnán jako první violoncellista v Týnském chrámu. Když V. Praupner obdržel místo ve sboru kostela sv. Haštala, Kusý jej z vděčnosti i z touhy se vzdělávat v Praupnerově škole následoval.

V roce 1778, když se Kusému začal měnit hlas (mutuje), vzdává se na čas zpívání a Praupnera opouští. V letech 1779 a 1780 již má za sebou působení v několika pražských kostelích jako tenor. V roce 1780 obdržel místo tenoristy v kostele sv. Michaela a v Týnském chrámu na Starém Městě v Praze. V roce 1781 byl přijat do mužského sboru Metropolitního chrámu (chrám sv. Víta) na Pražském hradě, kde zpíval pod vedením slavného kapelníka Jana Koželuha. V roce 1784 přijal místo tenoristy v kostele sv. Mikuláše na Malé straně. Toto místo zastával až do roku 1792, kdy jej najal do svých služeb známý učenec, diplomat a podporovatel umění hrabě František Antonín Hartig (1758–1797), který působil na saském dvoře. S ním cestoval po Německu, navštívil Hannover a i jiná německá města, kde se seznámil s místními hudebníky i s několika krajany. Po smrti hraběte Hartiga se Kusý vrátil do vlasti a v roce 1802 přijal místo tenoristy v kostele u Křižovníků v Praze, kde v té době zastával místo hudebního ředitele Praupnert.

V roce 1808 se stále zdržoval v Praze, složil několik sonát a sóla pro violoncello, na které mistrně hrál. Kromě skladeb pro violoncello komponoval chrámovou hudbu. Archiv strahovského kůru v Praze má jeho skladbu O salutaris hostia.[2]

Ondřej Kusý zemřel v Praze 29. prosince 1809[1] a je pohřben na Malostranském hřbitově.[3]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Ondřeje Kusého farnosti při kostele sv. Havla na Starém Městě pražském
  2. Bohumír Jan Dlabač: Allgemeines historisches Künstler-Lexikon für Böhmen und zum Theil auch für Mähren und Schlesien, 1815, str. 170
  3. http://www.malostranskyhrbitov.cz/publikace/hudebnici-mozartovy-generace

Literatura

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.