Ole Worm

Ole Worm nebo také Olaus Wormius (13. května 1588 Aarhus31. srpna 1654 Kodaň) byl dánský polyhistor.

Ole Worm
Narození13. května 1588
Aarhus
Úmrtí31. srpna 1654 (ve věku 66 let)
Kodaň
Alma materUniverzita v Basileji
Marburská univerzita
Kodaňská univerzita
PracovištěKodaňská univerzita
DětiWillum Worm
PříbuzníThomas Finck (manželčin otec)
Christen Worm (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pocházel z rodiny protestantských uprchlíků z Nizozemska, jeho otec byl aarhuským starostou. Na Basilejské univerzitě vystudoval lékařství.[1] Zastával funkci osobního lékaře dánského krále Kristiána IV. Jeho nejvýznamnějším objevem v oblasti medicíny byly Wurmovy kůstky v lebečních švech, věnoval se také embryologii.

Roku 1613 se stal profesorem klasických jazyků na Kodaňské univerzitě, kde později zastával i funkci rektora. Zabýval se rovněž starou severštinou a vydal knihu Danicorum Monumentorum, která je rozsáhlým soupisem runových kamenů. Vyzval dánské biskupy, aby shromažďovali historické informace o místech svého působení.

Ve svém kodaňském domě vytvořil jednu z nejrozsáhlejších přírodopisných sbírek své doby. Publikoval objev, že roh bájného jednorožce ve skutečnosti patřil narvalovi.[2] Odmítal teorii o samoplození. Pořídil také jedinou dochovanou kresbu živé alky velké. Byl po něm pojmenován rod rostlin Wormia.

Zabýval se i studiem krasových jevů, jako první zavedl výrazy stalaktit a stalagmit.[3]

Zemřel na dýmějový mor, kterým se nakazil při ošetřování nemocných za velké epidemie v Kodani v roce 1654.

Howard Phillips Lovecraft se ve svých dílech nechal inspirovat Wormovou osobností a označil ho za autora latinského překladu knihy Necronomicon.

Reference

  1. The Scientist Dostupné online
  2. Atlas Obscura Dostupné online
  3. Wyzant Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.