Olav Aukrust

Olav Aukrust (21. ledna 1883, Lom, Švédsko-Norsko3. listopadu 1929, Lom, Norsko) byl norský učitel a básník, představitel národního novoromantismu. Používáním venkovského nářečí přispěl k prosazování nynorsku jako literárního jazyka. Jeho básnická tvorba našla inspiraci v lidové slovesnosti, je plná obrazů norského venkovského života a přírodní symboliky. Inspirovala jej také antroposofie rakouského filozofa Rudolfa Steinera. Kritiky bývá počítán k největším norským lyrickým básníkům, ačkoliv mimo Norska se nedočkal žádného ohlasu.

Olav Aukrust
Olav Aukrust
Narození21. ledna 1883
Lom, Švédsko-Norsko
Úmrtí3. listopadu 1929 (ve věku 46 let)
Lom, Norsko
Povoláníbásník a učitel
Národnostnorská
StátNorsko Norsko
Manžel(ka)Gudrun Blekastad
PříbuzníLars Olsen Aukrust (bratr)
Odd Aukrust (synovec)
Kjell Aukrust (synovec)
Tor Aukrust (synovec)
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Olav Aukrust se narodil v obci Lom v údolí Gudbrandsdalen na statku svých rodičů, kterými byli Olav Olavsson Aukrust (1851–1931) a Mari Pålsdatter Andvord (1864–1936). První básně napsal již v mládí. Jeho vzorem byl Ivar Mortensson-Egnund a používal i jemu charakteristicky podobnou formu. Po studiích se Olav Aukrust v roce 1908 stal učitelem a vyučoval nejprve na lidové škole ve Folldalu, později pak na lidové škole v Østfoldu, aby nakonec roku 1915 sám založil lidovou školu v Dovre. Na této škole vyučovala také jeho přítelkyně Ingeborg Møllerová. Věnoval však stále více času své básnické tvorbě, v důsledku čehož byla jím založená škola již v roce 1917 zrušena. Vyučoval také v Gausdalu.

Jeho ženou byla Gudrun Blekastadová.[1] Poté, co se Olav Aukrust v prosinci 1921 stal členem Antroposofické společnosti, společně se svou manželkou při návratu z Itálie navštívil ve švýcarském Dornachu nedaleko Basileje její středisko Goetheanum.

Trpěl tuberkulózou, která poznamenala poslední roky jeho života a vedla také k jeho předčasné smrti. Zemřel roku 1929 na mozkovou mrtvici.

Farma Nordgarda Aukrusta v Lomu, kde se Olav Aukrust narodil a strávil většinu svého života, je přes léto otevřena turistům.

Dílo

  • Himmelvarden (Nebeský ukazatel; cyklus básní, 1916)
  • Hamar i hellom (Skála v kamení; prozaická lyrika, 1926)
  • Solrenning (Východ Slunce; úryvek, 1930)
  • Norske terningar (Norské kostky; básně, 1931)

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Olav Aukrust na anglické Wikipedii a Olav Aukrust na německé Wikipedii.

  1. HODNE, Ørnulf. Norsk biografisk leksikon. Olav Aukrust. Redakce Helle, Knut. Oslo: Kunnskapsforlaget Dostupné online. (Norwegian)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.