Oka (plodina)

Oka (latinsky Oxalis tuberosa; kečuánsky uqa) je bramborám podobná plodina rostoucí v Jižní Americe, konkrétně ve středních a jižních Andách od Venezuely po Argentinu. Jedná se o podzemní stonkové hlízy šťavele hlíznatého (Oxalis tuberosa).

Oka (plodina)
Hlízy Oky
Hlízy Oky

Popis plodiny

Hlízy obsahují 13 až 20 % škrobu a asi 1 % bílkovin. Pro vysoký obsah šťavelanů se nekonzumují ihned po sklizni, ale ponechávají se několik dní na slunci nebo se vaří.[1] Oka je pěstována především jako kořenová zelenina, někdy se konzumují ale i její lístky a mladé výhonky. Do Evropy byla dovezena poprvé v roce 1830 jako konkurent brambor, na Nový Zéland roku 1860, kde se jim začalo říkat novozélandské jamy (New Zealand yam) a kde se staly běžnou plodinou. Pod názvem yam (jam) jsou známy i v Polynésii. Názvem jamy se však obvykle označují hlízy smldince (Dioscorea), případně batáty (sladké brambory, hlízy povijnice batátové). Oka je pěstována i v Mexiku.[2]

Význam

Indiáni v Andách využívají oku jako běžnou potravinu již tisíce let. V současnosti je to zde po bramborech druhá nejvýznamnější potravina. Z hlediska výživnosti je s bramborami srovnatelná. Hlízy se konzumují čerstvé, vařené, pečené či smažené.[2][1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oca na anglické Wikipedii.

  1. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. (česky)
  2. VAUGHAN, J.G.; GEISSLER, C.A. The New Oxford Book of Food Plants. [s.l.]: Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-954946-7. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.