Ohryzek Járy Cimrmana

Ohryzek Járy Cimrmana je památník Járy Cimrmana umístěný na zahradě Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Ohryzek Járy Cimrmana
Základní údaje
AutorMichal Trpák
Umístění
StátČesko Česko
Zeměpisné souřadnice48°58′40,87″ s. š., 14°26′43,02″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Památník na zahradě PřF JU

Popis

Dílo je tvořeno bronzovým odlitkem ohryzku jablka na žulovém podstavci.[1] Jeho autor Michal Trpák se inspiroval skutečným zbytkem okousaného jablka a hlavní součást skulptury zhotovil ve skutečné velikosti.[2]

Idea díla se prý váže k okamžiku, kdy Jára Cimrman na daném místě dojedl jablko a jeho ohryzek odložil na kámen, zatímco líčil výhody ekologického kompostování. Pak na něj snad zapomněl,[3] a proto je zbytek jablka oproti běžným zvyklostem poměrně velký.[2] Alternativně se uvádí, že ohryzek Jára Cimrman demonstrativně zahodil, z praktických důvodů se však autor při realizaci držel první představy.[zdroj?] Mistr tímto činem údajně položil základy ekologického kompostování, a na témže místě pak později vznikla Přírodovědecká fakulta.[1]

Na podstavci je proto připevněn nápis „Na památku českého génia Járy Cimrmana, jenž ohryzek zde zanechal a základy kompostování tak položil.

Historie

Za vznikem recesistického díla stojí Zdeno Gardian a Pavla Staňková, výzkumní pracovníci Přírodovědecké fakulty JU.[2] Podařilo se jim získat svolení Zdeňka Svěráka a Davida Smoljaka a zhotovení památníku dojednali se sochařem Michalem Trpákem. Po neúspěšném jednání s českými slévárnami byl odlitek ohryzku zhotoven v Německu a na místo určení přepraven poštou.[2]

Památník byl slavnostně odhalen dne 17. listopadu 2014[4] před startem pochodu na Kleť, který fakulta každoročně pořádá.[5] Památník je volně přístupný veřejnosti stejně jako celá zahrada.

Ostružiník

V zahradě se nachází ještě jedna živá připomínka geniálního umělce, a to v podobě zde vysazeného endemitního ostružiníku (o. Járy Cimrmana, Rubus jarae-cimrmanii M. Lepší, P. Lepší, Trávn. et Žíla), který identifikovali a název navrhli jihočeští botanikové, bratři Martin a Petr Lepší ve spolupráci s Bobem Trávníčkem a Vojtěchem Žílou. Druh je zaznamenán v Červené knize květeny jižní části Čech.[2]

Kompost

U příležitosti odhalení památníku se připomnělo obnovení místního kompostu, který zanikl v roce 2011 při stavbě nové budovy C, a byl znovuzaložen v roce 2013.[5] O údržbu fakultního kompostu se stará studentský spolek Na Hnízdě.[zdroj?!]

Odkazy

Reference

  1. V Českých Budějovicích můžete vidět bronzový ohryzek Járy Cimrmana. Český rozhlas [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné online.
  2. Cimrmanův ohryzek z bronzu ukazuje, kde génius založil ekologický kompost. iDNES.cz [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné online.
  3. Památná místa Járy Cimrmana [online]. Ereading.cz [cit. 2016-09-18]. Dostupné online.
  4. Jára Cimrman si odložil ohryzek a zrodil se kompost. Českobudějovický deník [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné online.
  5. Od kompostu k Ohryzku aneb „Budoucnost patří aluminiu a bioodpadu“ [online]. Svrap.cz [cit. 2016-09-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-06.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.