Obrataň (nádraží)

Obrataň je železniční stanice v severovýchodní části obce Obrataň v okrese Pelhřimov v Kraji Vysočina nedaleko Kejtovského potoka. Leží na neelektrizované jednokolejné trati 224 a úzkorozchodné trati 228. Ve městě se dále nachází železniční zastávka Obrataň zastávka (trať 228).

Obrataň
Nádraží v Obratani
StátČesko Česko
KrajVysočina
ObecObrataň
Souřadnice49°25′44,04″ s. š., 14°57′14,04″ v. d.
Obrataň (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic + JHMD
Kód stanice746321
Tratě224, Tábor – Horní Cerekev, 228, Jindřichův Hradec – Obrataň.
Nadmořská výška575 m n. m.
V provozu od1. října 1888
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11 (DOZ z Pelhřimova)
Dopravních kolejí2 (1435 mm)
Nástupišť (hran)2 (2) na rozchodu 1435 mm
Prodej jízdenek
Návazná dopravaStanoviště autobusů před staniční budovou
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla vybudována státní společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. První vlak zde projel 1. října 1888, 17. prosince byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Tábora do Horní Cerekve. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové nádraží či bytové domy pro drážní zaměstnance.

Roku 1906 byla vybudována úzkorozchodná trať z Jindřichova Hradce, kde se trať potkávala se spojovací tratí z Vselí nad Lužnicí do Jihlavy (dnes označovaná jako 225). Vlastníkem trati byla akciová společnost Místní dráha Jindřichův Hradec – Obrataň, stavbu provedla firma Ing. Antonín Loos z Prahy. Společnost ve stanici zbudovala vlastní dopravní objekty. Provoz zajišťovaly Císařsko-královské státní dráhy (kkStB).

Českomoravská transverzální dráha byla roku 1918 začleněna do sítě ČSD, ČSD též převzaly provoz na úzkorozchodné trati, ta byla zestátněna roku 1925.[1]

Úzkorozchodná trať byla roku 1998 privatisována, novým provozovatelem dráhy se staly Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD).[1]

Popis

V normálněrozchodné části stanice nacházejí dvě jednostranná úrovňová nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes koleje.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.