Nurecká přehradní nádrž

Nurecká přehrada (tádžicky Нерӯгоҳи обии Норак) je přehradní nádrž na území Horního Badachšánu v Tádžikistánu. Přehradní jezero má rozlohu 98 km². Je 70 km dlouhé a maximálně 1 km široké. Průměrná hloubka je 107 m. Má objem 10,5 km³.

Nurecká přehrada
Poloha
SvětadílAsie
StátTádžikistán Tádžikistán
ProvincieHorní Badachšán
Nurecká přehrada
Zeměpisné souřadnice38°22′12″ s. š., 69°21′ v. d.
Rozměry
Rozloha98 km²
Délka70 km
Šířka1 km
Objem10,5 km³
Prům. hloubka107 m
Parametry – hráz
Výška304 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Přítok vodyVachš
Odtok vodyVachš
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hráz

Vsevolod Sergejevič Tarasevič: Stavba Nurecké vodní elektrárny, pracovníci v tunelu, kterým voda odtéká z nádrže k přehradě elektrárny, Tádžikistán, 1970

Výškou hráze 304 m je druhá nejvyšší na světě, o 1 metr nižší než přehrada Ťin-pching I. Obě měly být překonány Rogunskou přehradou, která měla mít výšku 335 m, ale nebyla nikdy dokončena.

Vodní režim

Přehradní jezero na řece Vachš za hrází Nurecké vodní elektrárny se začalo zaplňovat v roce 1972. Úroveň hladiny kolísá v rozsahu 53 m. Reguluje sezónní kolísání průtoku.

Využití

Regulace průtoku řeky a zvednutí úrovně vody o 304 m umožňuje dodatečně zavlažovat přibližně 1 milionu ha území Karšinské a Kyzylkumské stepi a Dangarinské planiny. Zlepšuje také podmínky pro vodní dopravu na dolním toku Vachše a na Amudarji.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.