Nullarbor

Nullarbor (anglicky Nullarbor Plain) je pouštní oblast v jižní Austrálii. Zabírá přes 200 000 km². Její větší část se nachází na území státu Západní Austrálie, menší pak na území Jižní Austrálie. Název oblasti pochází z latinských slov nullus arbor, což znamená žádný strom.

Nullarborská plošina
Geografie
Souřadnice30°46′4″ j. š., 128°58′12″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jižní okraj planiny Nullarbor

Poušť je známa nejdelším rovným železničním úsekem na světě.

Charakteristika

Nullarbor je největší vápencová oblast na světě. Kromě svých okrajů je prakticky bez vegetace.[1] Oblast je také prakticky bez obyvatelstva – nachází se zde pouze několik farem a osad podél železniční tratě a silnice.[2]

Poušť je charakteristická svým naprosto rovným povrchem. Její část je chráněna jako národní park.

Doprava

Při jejím jižním okraji prochází z východu na západ australská národní silnice A1 (Eyre Highway). Stejným směrem, ale napříč pouští, vede železnice spojující města Kalgoorlie v Západní Austrálii a Port Augusta v Jižní Austrálii.

Silnice A1 v Jižní Austrálii

Díky naprosto rovnému povrchu se zde nalézá nejdelší rovný železniční úsek na světě – 477 km – a nejdelší rovný úsek silnice v Austrálii – 142 km.

Naleziště meteoritů

Nullarbor je stejně jako ostatní rovné pouště velmi vhodná k hledání meteoritů, které jsou díky suchému klimatu velmi dobře zachované. Nejvíce meteoritů bylo nalezeno v okolí osady Mundrabilla. Úlomky největšího z nich – meteoritu Cook 007 – vážily dohromady 100 kg.[3]

Proto zde pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd České republiky pod vedením Pavla Spurného ve spolupráci s anglickými astronomy z Imperial College v Londýně zřídili australskou bolidovou síť.[1] Od roku 2008 má celkem 4 stanice vybavené automatickými bolidovými kamerami, které zaznamenávají meteory a bolidy v atmosféře.

Zajímavost

V poušti Nullarbor žijí stáda divokých velbloudů. Jde o potomky arabských velbloudů, kteří sem byli dovezeni v druhé polovině 19. století jako vhodná zvířata pro dopravu v pouštních oblastech.[2]

Reference

  1. SPURNÝ, Pavel. Meteorit je jen třešnička na dortu. Astropis. 2008, roč. 15, čís. 1, s. 8–11.
  2. "Nullarbor Plain" Microsoft Encarta 2007 [DVD]. Microsoft Corporation, 2006.
  3. The Meteoritical Bulletin, No. 77, 1994 November. Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.