Novomlýnská vodárenská věž

Novomlýnská vodárenská věž zvaná též Dolní novoměstská nebo Petrská je historická vodárenská věž nalézající se v Praze 1 v Petrské čtvrti asi 100 metrů od pravého břehu řeky Vltavy nedaleko od jižního vyústění Štefánikova mostu v místě bývalých pražských Nových mlýnů (odtud pak její název). Jedná se o velkou vodárenskou stavbu, jež kdysi zásobovala vodou z Vltavy dolní část Nového města pražského. Tak jako i u jiných pražských vodárenských věží zde již ve středověku stála věž dřevěná, první zmínka o ní pochází z roku 1484. Dřevěná věž byla patrně několikrát poškozena požárem (požáry vodárenských věží byly dost časté zejména kvůli zimnímu rozmrazování zamrzlého vodovodního potrubí pomocí otevřeného ohně).

Novomlýnská vodárenská věž
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaNové Město,Praha 1, Česko Česko
UliceNové mlýny
Souřadnice50°5′32,28″ s. š., 14°25′41,52″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky44469/1-1056 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proto zde byla v letech 16021606 vybudována pozdně renesanční bohatě zdobená kamenná věž, v horní části opatřená vyhlídkovou terasou (tzv. lusthausem). V roce 1655 byla věž těžce poškozena povodní a část se zřítila. Na tom co zbylo, byla v roce 1658 postavena v barokním slohu věž dnešní. Věž se původně nalézala přímo na břehu řeky Vltavy. Její dnešní poloha (jako jediná z historických vodárenských věží nestojí přímo na břehu) je dána jednak historickými říčními naplaveninami – tedy přírodními změnami v korytě řeky, dále také díky regulaci břehů a výstavbě pražských náplavek.

Svému původnímu účelu věž přestala přestala sloužit v roce 1877, přilehlá vodárna pak v roce 1910. V dubnu 2015 započala rekonstrukce.[1] Ve věži je v současné době umístěna expozice Muzea hlavního města Prahy o pražských hasičích a požárech s názvem "Praha hoří".[2]

Věž má šest pater a je obložena z vnějšku pískovcovými kvádry, na fasádě v horním patře jsou jasně viditelná tři okna.

Od 1. 1. 2021[zdroj?] má na starosti provoz Novomlýnské Vodárenské věže Prague City Tourism.[3]

Interiér posledního patra věže

Mechanismus věže

Pro plnění svého účelu byla věž vybavena mechanismem na zásobování vodou. Ten se skládal z mlýnského kola (později v 19. století dvěma koly), která svou energií poháněla přes klikovou hřídel pístová čerpadla. Ta vytlačovala vodu z řeku do čtvrtého patra věže, kde se nacházela nádrž na vodu, tzv. Pánev. Tato Pánev se nacházela ve výšce 33,5 metrů a měla objem necelého metru krychlového (cca 0,83 m³). Z ní se po naplnění spádem dostávala voda do 56 novoměstských kašen, do několika pivovarů a obytných domů. V zimních měsících bylo potrubí zahřívání otevřeným ohněm, který se nacházel v přízemí věže. Tím bylo bráněno jeho zamrzání a poškození.

Odkazy

Reference

  1. [nedostupný zdroj] Novomlýnská vodárenská věž prošla rekonstrukcí a otevřela se na jaře 2017 veřejnosti]
  2. Archivovaná kopie. www.muzeumprahy.cz [online]. [cit. 2017-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-04.
  3. Novomlýnská vodárenská věž [online]. Prague City Tourism [cit. 2021-09-08]. Dostupné online.

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.