Novaja Ladoga

Novaja Ladoga (rusky Новая Ладога, doslova Nová Ladoga) je město v Leningradské oblasti v Ruské federaci. Při sčítání lidu v roce 2010 měla bezmála devět tisíc obyvatel.

Novaja Ladoga
Новая Ладога

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice60°6′23″ s. š., 32°18′58″ v. d.
Nadmořská výška144 m n. m.
StátRusko Rusko
Federální okruhSeverozápadní federální okruh
OblastLeningradská

Leningradská oblast na mapě Ruska
Novaja Ladoga
Město na mapě Leningradské oblasti
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel8 203 (2018)[1]
Správa
Vznik1704
Oficiální webwww.new-ladoga-adm.ru
Telefonní předvolba81363
PSČ187450 a 187453
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Novaja Ladoga leží na levém břehu řeky Volchov u jejího ústí do Ladožského jezera a zároveň také na Ladožském kanále, který spojoval řeky Něvu a Svir a umožňoval lodím vyhnout se plavbě po otevřené vodní ploše Ladožského jezera. Od Petrohradu, správního střediska oblasti, je Novaja Ladoga vzdálena přibližně 140 kilometrů východně. Nejbližší města v okolí jsou Volchov jižně proti proudu Volchova a Sjasstroj východně podél břehu Ladožského jezera; obě vzdálena přibližně dvacet kilometrů.

Dějiny

Na místě města stál už od 15. století mužský pravoslavný klášter. V roce 1702, v průběhu Severní války, jej nechal car Petr I. Veliký přestavět na pevnost. Začala zde i výstavba loděnice a po jejím dokončení v roce 1704 dostala Novaja Ladoga městská práva a byla sem přesídlena značná část obyvatelstva z obce Staraja Ladoga.

Další rozvoj města souvisel s výstavbou Ladožského kanálu. Naopak koncem 19. století po postavení železnice, která vede přes jižněji ležící Volchov, začal význam Nové Ladogy upadat.

Krátkodobě se stala Novaja Ladoga významnou během druhé světové války, kdy odtud byl přes Ladožské jezero zásobován obležený Leningrad.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nowaja Ladoga na německé Wikipedii.

  1. 26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года. Dostupné online. [cit. 2019-01-23]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.