Nome

Nome je aljašské město ležící na Sewardově poloostrově. Žije zde 3 598 obyvatel, z toho je více než polovina Eskymáků.

Nome
Siqnazuaq
Poloha
Souřadnice64°31′ s. š., 165°25′ z. d.
Nadmořská výška6 m n. m.
Časové pásmoUTC-9
StátSpojené státy americké Spojené státy americké
StátAljaška
Nome
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha55,9 km²
Počet obyvatel3 598 (2010)
Hustota zalidnění64,4 obyv./km²
Správa
StarostaDenise Michels
Oficiální webwww.juneau.org
PSČ99762
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 1898 bylo na nedalekém potoce Anvil Creek nalezeno zlato a na místě vznikl velký stanový tábor, který se časem změnil v město. V roce 1906 město navštívil Roald Amundsen na lodi Gjøa po prvním úspěšném proplutí severozápadní cestou. V roce 1909 zde žilo přes dvacet tisíc lidí, pak zlatá horečka opadla a většina lidí odešla, ale Nome zůstalo důležitým přístavem a střediskem západní části Aljašky.

V zimě roku 1925 ve městě vypukla epidemie záškrtu a vyskytlo se několik úmrtí. Zásoby séra ale ve městě došly a proto místní lékař Welch vyslal radiotelegram s urgentní žádostí o sérum. Bez něj by se úmrtnost u domorodé populace blížila sto procentům, protože domorodci neměli proti záškrtu žádnou imunitu. Jediným způsobem spojení města s okolním světem byla psí spřežení, protože v zimě moře kolem Nome zamrzá a tehdejší letadla nebyla v tak extrémních podmínkách použitelná. Psí spřežení vezoucí sérum nakonec urazilo vzdálenost 1085 km za pouhých 5 a půl dne a obyvatele města zachránilo. Balto, vůdčí pes prvního spřežení, které dorazilo do cíle, se stal národním hrdinou a v newyorském Central Parku mu byla odhalena socha. Na počest této události je na části této trasy dnes každoročně pořádán závod psích spřežení Iditarod. Příběh popsal český spisovatel František Omelka v povídce Štafeta.

Vzniku názvu města se věnuje jedna z povídek Otakara Batličky, podle níž kartograf připravující mapu Aljašky napsal k tomuto městu Nomen (latinsky jméno), protože neznal jeho název a potřeboval jej do mapy ještě doplnit, avšak pak na to zapomněl a latiny neznalý tiskař slovo s malou chybou vysázel.

Odkazy

Související články

  • Zlatá horečka v Nome

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.