Nikolaj Krestinskij

Nikolaj Nikolajevič Krestinskij (rusky Николай Николаевич Крестинский, 13. říjnajul./ 25. října 1883greg., Mogilev15. března 1938, Moskva) byl bolševický revolucionář a sovětský politik a diplomat.

Nikolaj Krestinskij
Narození13.jul. / 25. října 1883greg. nebo 1883
Mohylev
Úmrtí15. března 1938 nebo 1938 (ve věku 54–55 let)
Moskva
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbenípopraviště a hřbitov Kommunarka
Alma materPetrohradská státní univerzita
Povolánídiplomat, advokát, politik a revolucionář
Politická stranaKomunistická strana Sovětského svazu
Funkcegenerální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu (1919–1921)
velvyslanec (1922–1930)
člen Všeruského ústavodárného shromáždění
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Původ

Krestinskij se narodil v Mogilevu. Podle oficiálních dokumentů byl etnickým Rusem. Jiné záznamy píší o ukrajinském původu, Vjačeslav Molotov a Felix Čujev byli zase přesvědčeni, že Krestinského rodina konvertovala od judaismu k pravoslaví.

Revolucionář a politik

Krestinskij se stal členem Ruské sociálně demokratické dělnické strany roku 1903, téhož roku přistoupil k jejímu bolševickému křídlu. Po únorové revoluci, která sesadila cara, byl Krestinskij zvolen do bolševického ústředního výboru. Po konci ruské občanské války podporoval Krestinskij Lva Trockého. Roku 1921 se stal velvyslancem v Německu. Krestinskij podporoval mimo Trockého také levou opozici, ale roku 1927 se od ní začal distancovat. Nakonec se s ní následujícího roku definitivně rozešel.

Proces

Krestinskij pracoval jako diplomat až do roku 1937, kdy byl během velké čistky zatčen a během čtvrtého moskevského procesu souzen. Zatímco téměř všichni připustili svou vinu, Krestinskij vše popřel. Dne 12. března 1938 prohlásil: „Neuznávám svou vinu. Nejsem trockista. Nikdy nejsem nebyl členem trockistického antisovětského bloku, o němž ani nevím, že existuje. Nespáchal jsem ani jeden zločin, který je mi kladen za vinu a nespolupracuji s německou tajnou službou.“ Hned druhý den se však Krestinskij přiznal: „Včera, pod vlivem okamžitého horlivého pocitu falešné hanby a mým slabým zdravím jsem neřekl pravdu. Ano, já jsem vinný.“ Není možné říci, proč Krestinskij změnil názor. Každopádně byl odsouzen k trestu smrti a 15. března 1938 popraven. Během Chruščovovy destalinizace byl částečně rehabilitován, úplně očištěn byl během Gorbačovovy perestrojky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikolay Krestinsky na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.