Nicholas Murray Butler

Nicholas Murray Butler (2. dubna 1862 Elizabeth7. prosince 1947 New York) byl americký filosof, diplomat a učitel. Byl rektorem Kolumbijské univerzity. Získal Nobelovu cenu za mír za rok 1931. Stal se tak známým, že The New York Times každý rok tiskl jeho vánoční pozdrav.

Nicholas Murray Butler
12. rektor Kolumbijské univerzity
Ve funkci:
1902  1945
PředchůdceSeth Low
NástupceFrank D. Fackenthal
Stranická příslušnost
ČlenstvíRepublikánská strana

Narození2. dubna 1862
Elizabeth, New Jersey
Úmrtí7. prosince 1947
New York, New York
RodičeMary Jones Butler
DětiSarah Butler
PříbuzníWalter Lawrence[1] (vnuk)
Alma materKolumbijská univerzita
Profeseučitel, diplomat, politik
OceněníNobelova cena za mír (1931)
Goethe-Medaille für Kunst und Wissenschaft
Podpis
CommonsNicholas Murray Butler
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

V roce 1882 získal titul B.A. (Bachelor of Arts) na Kolumbijské univerzitě, v roce 1883 získal magisterský titul a v roce 1884 (ve svých 22 letech) doktorát. Jeho akademické a jiné úspěchy vedly Theodorea Roosevelta k tomu, že ho nazýval „Nicholas Miraculous“ (Nicholas Zázračný).

V roce 1885 studoval v Paříži a Berlíně a setkal se s budoucím ministrem zahraničních věcí USA Elihu Rootem. Skrze něho také potkal Roosevelta a Williama Tafta. Mezi lety 1890–1891 přednášel na Univerzitě Johnse Hopkinse.

V roce 1902 se stal rektorem Kolumbijské univerzity. Na této pozici vydržel 43 let a univerzitu za tu dobu značně rozšířil.

Citáty

  • Lidé, kteří mluví jen sami o sobě, zpravidla také myslí jen na sebe. A lidé, kteří myslí jen na sebe, jsou nenapravitelně nevzdělaní – Jsou nevzdělaní, i kdyby za sebou měli kdovíkolik škol.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicholas Murray Butler na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

Literatura

  • Michael Rosenthal, Nicholas Miraculous: The Amazing Career of the Redoubtable Dr. Nicholas Murray Butler, Farrar, Straus and Giroux 2006, ISBN 0-374-29994-3
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.