Nesoudíme, pomáháme

Nesoudíme. Pomáháme je český neziskový projekt spolku Hnutí Pro život ČR podporující ženy, které zvažují interrupci, v rozhodnutí ji nepodstoupit.

Činnost

Poskytuje emoční, odbornou a podle možností také materiální pomoc (například kočárek, dětskou autosedačku, ubytování, hlídání, psychologické, zdravotní a právní poradenství), a to částečně na bázi dobrovolnictví.

V počátcích činnosti nabízel projekt pomoc formou adopce, určenou ženám v období od začátku těhotenství do konce šestinedělí. Formou adopce pomáhaly jen rodiny, kde se aktivně zapojili oba partneři, aby tak byl přítomen i mužský pohled[1], obě strany se musely řídit etickým kodexem. V současnosti dobrovolníci pomáhají šířením letáků, plakátů a reklamou projektu, hlídáním dětí, doprovázením.

Projekt Nesoudíme. Pomáháme je navázán na Linku pomoci, která poskytuje krizovou intervenci těhotným ženám a ženám po potratu[2].

Financování a podpora

Projekt vznikl v roce 2014 a organizuje jej Hnutí Pro život ČR, financován je prostřednictvím dobrovolných darů.[zdroj?]

Projekt podpořily některé známé osobnosti (např. Daniela Drtinová, Veronika Žilková, Jiří Krampol, Michal Malátný, Naďa Urbánková, Petra Černocká) a několik lékařů (Miloš Pešek, Zdeněk Novotný, Ilona Burdová, Tomáš Tláskal, Josef Koutecký a další)[3].

Po kauze z dubna 2022, kdy představitelé Hnutí Pro život ČR kritizovali to, aby se ženám, které na Ukrajině znásilnili ruští vojáci, posílala nouzová antikoncepce Postinor, se od spolupráce s projektem Nesoudíme, pomáháme distancovala řada osobností i veřejných institucí.[4]

Kritika

Projekt Nesoudíme, pomáháme je kritizován především kvůli aktivitám protipotratové organizace Hnutí Pro život ČR, která ho realizuje.[5][6] Dle religionistky a socioložky Andrey Beláňové je hlavním cílem projektu a hnutí dosáhnout toho, aby žena nešla na potrat, k čemuž používají např. sémantickou manipulaci, kdy se v těhotných ženách pomocí specifické rétoriky snaží vyvolat negativní emoce z podstoupení interrupce.[7][8]

Odkazy

Reference

  1. V Česku vznikla iniciativa, která pomáhá ženám tlačeným do potratu. iDNES.cz [online]. 2014-10-28 [cit. 2018-08-13]. Dostupné online.
  2. Čekáte nečekaně dítě?
    Potřebujete pomoc po potratu?. hnutiprozivot.cz [online]. [cit. 2018-08-13]. Dostupné online. (česky)
  3. Nesoudíme. Pomáháme - YouTube. YouTube [online]. [cit. 2018-08-13]. Dostupné online. (česky)
  4. VODRÁŽKA, Prokop. Od Hnutí pro život dávají ruce pryč herci i konzervativní politici. Odsuzují výroky o znásilněných ženách na Ukrajině. Deník N [online]. 2019-04-11 [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.
  5. KLINGENBERG, Claire. Nesoudíme, pomáháme. Pod pozitivními hesly se skrývá manipulace. Deník Referendum [online]. 2019-03-08 [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.
  6. ORT, Jakub; ŠKROB, Jan. Hnutí pro život: rodičovské poradenství a boj za „čistý národ“. A2larm [online]. 2019-03-18 [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.
  7. VODRÁŽKA, Prokop. Místo mrtvých embryí blondýnka. Hnutí pro život pod vlídnou fasádou tvrdě lobbuje za svou mantru. Deník N [online]. 202-04-26 [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.
  8. POSTRÁNECKÁ, Barbora. Soudíme a manipulujeme. Jak Hnutí pro život změnilo strategii, aby se vklínilo mezi české ateisty. Heroine [online]. 2022-04-12 [cit. 2022-05-01]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.