Nerodimka

Nerodimka (albánsky Nerodimja, v srbské cyrilici Неродимка) je řeka v jižním Kosovu. Je dlouhá 41 kilometrů, její povodí má rozlohu 229 km² a její vody tečou do dvou moří; do Černého i Egejského. V blízkosti města Uroševac totiž bifurkuje (tj. dělí se na dva separátní toky. Zatímco jeden pokračuje dále na sever a je přítokem říčky Sitnica, resp. Ibaru, druhý je přítokem říčky Lepenac, resp. Vardaru.

Nerodimka
Místo, kde se tok říčky rozděluje a její vody směřují do dvou moří (Černého a Egejského)
Délka toku29 km
Ústí

42°13′31″ s. š., 21°15′26″ v. d. a 42°24′24,5″ s. š., 21°11′28,3″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řeka má dva prameny, které vznikají v podhůří vrcholů Jezerska planina (Maja e Liqenit) a Nerodimky. Spolu se stékají u vesnice Gornje Nerodimlje. Poté řeka pokračuje dále na východ do rovinaté krajiny v blízkosti města Uroševac. Tam se dělí na dva směry; bifurkace řeky však nevznikla přírodní cestou, nýbrž je umělého původu. Během existence středověkého srbského státu bylo na říčce vybudováno umělé jezero, které později po úpadku císařství zpustlo a změnilo se v bažinu. Postupem času se z bažiny vytvořil nový tok vody směrem na sever k Sitnici. Roku 1321 je poprvé zaznamenána v Gračanické chartě. Po dlouhou dobu se věřilo, že je bifurkace přírodního původu; umělý původ rozdělení řeky na dva toky potvrdili Branislav Nušić a Jovan Cvijić. Místo, kde k bifurkaci dochází je od roku 1979 chráněno jako přírodní rezervace.

Jižní část řeky protékala až do 80. let 20. století přímo samotným městem Uroševac. V té době však tamní místní správa rozhodla o přeložení části řeky v délce 1,8 km pod zem, takže podchází město v současné době v betonovém potrubí. S Lepenacem se slévá mezi vesnicemi Grlica a Rakaj severně od Kačaniku.

Region jižně od města Uroševac, kde se řeka vlévá do Lepenace, je znám pod názvem Nerodimlje.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.