Naučná stezka Mnichovské hadce

Naučná stezka Mnichovské hadce je pojmenování naučné stezky ve Slavkovském lese, v centrální části CHKO Slavkovský les. Naučná stezka nabízí turistům prohlídku jedinečných přírodních krás Slavkovského lesa, seznamuje je s největším hadcovým komplexem v Čechách a zároveň s jednou z nejpozoruhodnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je vedena v nejjižnějším cípu okresu Sokolov v Karlovarském kraji na hranici okresů Sokolov a Cheb, nedaleko obcí Prameny (okres Cheb), Nová Ves, Louka a Mnichov, v katastrálním území Nová Ves u Sokolova a Louka u Mariánských Lázní. Území mezi Prameny a Mnichovem je z přírodovědného hlediska jednou z nejzajímavějších oblastí v CHKO Slavkovský les. Naučná stezka, která byla vybudována základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská, byla otevřena 28. září 2008. Projekt stezky z větší části financovala společnost RWE Transgas Net v rámci svého programu Blíž přírodě.[1][2]

Naučná stezka Mnichovské hadce
Zastavení č. 1: Upolínová louka
Základní informace
Typnaučná stezka
Délka12 km
Lokalizace
Souřadnice50°3′59″ s. š., 12°44′51″ v. d.
Nejvyšší bod800 m
Nejnižší bod670 m
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Stezka s poměrně malým převýšením má délku 12 km a vede převážně po zpevněných lesních cestách a silnicích. Trasa stezky není koncipována jako klasická naučná stezka vedená pouze v terénu. I když se jedná o naučnou stezku určenou pro pěší turistiku, nenáročný terén s poměrně mírným převýšením (nejvýše položené je zastavení č. 2 – 800 m n. m., nejníže položené je zastavení č.  6 – 670 m n. m.) je tak vhodná i pro cyklisty (lesní pěšiny a cesty nebo minimálně frekventované silnice III. tříd).[3] Větší provoz je jen v úseku, který vede po silnici č. 210 Prameny – Mnichov. I zde však projede většinou jen pár aut za hodinu. Naučná stezka není v terénu nijak značená, její část vede po zelené turistické trase Prameny – Bečov n. Teplou.[3] Na každém informačním panelu stezky je však mapka s vyznačením umístění jednotlivých zastavení. Do blízkosti většiny zastavení je možné dostat se autem po silnici. Jednotlivé části stezky se dají projít nezávisle na sobě. Na její trase je 9 zastavení (u každého zastavení je informativní tabule).[1][4]

Zastavení

  1. Úpolínová louka (NPP chrání druhově bohatou mokřadní louku s řadou chráněných rostlin. Vstup po cca 100 m dlouhém dřevěném chodníku s odpočívadlem na konci)
  2. Křížky (NPP Křížky chrání vzácná rostlinná a společenstva na hadcových skalkách).
  3. Dlouhá stoka (Kulturní a technická památka pro účely dobývání a zpracování cínové rudy v důlním revíru Horní Slavkov a Krásno). Jedinečný doklad o dovednostech našich předků.
  4. Hadec (Informace o tom, co je vlastně hadec; exkurze do geologického vývoje serpentinitu-hadce, který dal vzniknout unikátnímu, přírodně a geologicky významnému území)
  5. Brusírny hadce (Jak horninu připomínající hadí kůži využívali předkové, zejména kameníci. Historie zpracování a využití hadce k dekorativním účelům, historie zdejších brusíren hadce)
  6. Pluhův bor (NPR chrání ve Slavkovském lese nejrozsáhlejší přirozený hadcový bor s řadou drobných hadcových výchozů)
  7. Grünská kyselka (Seznamuje návštěvníky s historií stáčení kyselek v okolí Nové Vsi)
  8. Dominova skalka (Hadcový výchoz se zbytkem vřesovišť, přírodní památka pojmenovaná po českém botaniku Karlu Dominovi)
  9. Novoveská kyselka (zastávka u bývalé stáčírny minerálních vod)

Poblíž pramene Grünské kyselky se nacházel zajatecký tábor z druhé světové války se hřbitovem. Francouzští zajatci zde pracovali při stáčení minerální vody do lahví.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Naučná stezka Mnichovské hadce na stránkách Mariánských Lázní
  2. Tájek Přemysl, Průvodce naučnými stezkami CHKO Slavkovský les, Správa CHKO Slavkovský les, Mariánské Lázně 2009
  3. Turistická mapa mapy.cz
  4. Mnichovské hadce na stránkách krusnohorky.cz
  5. Grünská kyselka [online]. [cit. 2012-08-30]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.