Návrat divokých koní 2015

Návrat divokých koní 2015 je označení pro pátý ročník projektu Návrat divokých koní, v rámci něhož v červenci 2015 uskutečnila Zoo Praha v pořadí pátý český transport koní Převalského do Mongolska. Oproti předchozím třem transportům se nic zásadního nezměnilo. Do zvláště chráněného území Gobi B byly z evropských chovů převezeny čtyři klisny.

V zimě 2009/2010 postihly toto území kruté mrazy a sněhové bouře, po nichž se tamní populace koní Převalského snížila na třetinu. Genetické i početní obohacení dosavadní populace, stejně jako popularizace tématu jsou hlavními cíli tohoto dlouhodobého in-situ projektu organizovaného Zoo Praha. I díky českým transportům se stav koní na konci roku 2015 vyšplhal na 132 kusů, tedy na počet srovnatelný s tím před zmíněnou krutou zimou.

Výběr koní

Na základě spolupráce s vedením evropského záchovného programu (EEP) byli vybráni koně, kteří by mohli a měli být vhodní pro převoz do Mongolska. Někteří byli k dispozici již od předchozího roku, když se nedostali do výsledné sestavy transportu. Do Česka bylo nově nejprve dovezeno pět klisen z pěti zařízení v Dánsku, Německu a Francii (od listopadu 2014 do ledna 2015). Další dvě německé klisny následovaly v dubnu 2015. V závislosti na kompletnosti veterinárních vyšetření v místě původu koní byli vyloženi buď přímo v Chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově (ve dvou případech), nebo šli do popříjezdové izolace v samostatném výběhu v Zoo Praha (v pěti případech). Po ukončení izolace mohli být převezeni i tito koně. Poprvé od prvního českého transportu v roce 2011 byla k dispozici samice přímo ze Zoo Praha. [1]

Po zvážení všech pro a proti byla pro transport a repatriaci vybrána následující zvířata:

Čtveřice se z závěru vybírala z pětice klisen: dispozici byla také samice Primula (narozena 2. 8. 2011, Zoo Praha, Česko).[3]

Přípravy a realizace transportu

Realizace by nebyla možná bez dlouhodobého několikatýdenního pobytu pracovníka Zoo Praha v Mongolsku a taktéž bez úzké spolupráce s českým zastupitelským úřadem stejně jako s mongolskými kolegy z partnerské organizace ITG. Vlastnímu transportu tradičně těsně před akcí předcházely i kontroly přímo v Mongolsku. Ty byly stejně jako transport poznamenány zhoršenými klimatickými podmínkami. Silné dešťové srážky totiž způsobily bleskové záplavy. Rozvodnila se i říčka Bij, která strhla ploty aklimatizačních ohrad a na několik dní odřízla areál od nejbližší vesnice. Krátce byla zaplavena i přistávací plocha v Bulganu, kde se následně udržela slabá vrstva naplaveného bahna.

Stejně jako v předchozích letech (Návrat divokých koní 2011, 2012, 2013, 2014) byl použit armádní letoun CASA C-295M. Letouny CASA jsou schopné přistát na nezpevněné ploše letiště v Bulganu. Využití techniky Armády ČR zároveň zaručilo finanční udržitelnost akce. Dalším tradičním mezníkem pro možnost realizace bylo získání povolení pro přistání na zmíněném letišti. To má totiž statut domácího letiště, a tak možnost jeho využití pro účely transportu schvaluje přímo mongolská vláda. Tak jako při dřívějších transportech se toto povolení podařilo získat.

Finančně byla akce zajištěna díky prostředkům z dlouhodobého projektu Zoo Praha ve spolupráci s pražským magistrátem „Dvě koruny ze vstupu“ – více viz Zoo Praha. Přispělo také Ministerstvo životního prostředí ČR a majitelé koní, kteří byli poskytnuti pro transport (zoo v německém Lipsku, rakouský Wildpark Grünau i mnichovský Tierpark Hellabrunn).

Průběh vlastního transportu

Transport probíhal od 4. července 2015. Od počátku budilo obavy počasí nejen v Mongolsku, ale i v Česku. První den brzy ráno začal v Dolním Dobřejově oddělením vybraných klisen a jejich nakládáním do přepravních beden. Jelikož teploty stoupaly již v dopoledních hodinách přes 30 stupňů Celsia, byla snaha naložení koní zvládnout co nejdříve. Podařilo se to již před devátou hodinou. Cesta na letiště proběhla bez potíží, a to i díky využití chladicích ventilátorů. Bedny byly nestandardně překládány v hangáru, kde panovaly přeci jen nižší teploty než venku. Aby bylo prostředí před hangárem i kolem letadla ochlazeno, byly plochy skrápěny z hasičských cisteren. Letoun s koňmi na palubě odstartoval z Prahy-Kbel podle plánu krátce po 14. hodině.

Teplota na palubě byla udržována na co nejnižší úrovni. Postupně byla snižována až na 8 stupňů Celsia. Na stav koní to mělo velmi příznivý vliv. Na letiště v Bulganu letoun přistál v 15:45 místního času (10:45 pražského času). Již v 17:08 vyrazil konvoj směr Tachin Tal. Nebylo však možno jet tradičními cestami, neboť silné deště z předchozích dní znemožnily průjezd částí z nich. Místo 16km úseku tak bylo nutné absolvovat cestu dlouhou 100 km. Po deváté hodině večerní sjel konvoj z hlavní silnice a po dalších třech hodinách jízdy po prašných cestách dorazil k aklimatizačním ohradám (v 1:05 místního času – pozn.: po cestě se překonává hranice mezi časovými pásmy). Deště zvýšily hladiny řek, což mělo neblahé výsledky i na stav vlastních ohrad. Proto byli koně vypuštěni do menší ohrady o ploše 1,7 ha. Celý transport také z těchto důvodů trval déle než v předchozích letech.[1]

Od transportu po současnost

Po opravě plotů byli koně vpuštěni do velké ohrady o ploše 75 hektarů. 10. září 2015 se klisny Kírá a Querida dostaly mimo jejich výběh a připojily se k harému hřebce Mogoie, v němž byly i klisny z transportu z roku 2013 – Lotusz, Spange a Barca). K Rabee a Paradise připojili místní strážci dva mladé hřebečky, kteří se zatoulali od rodičovských stád (roční Nachin připojen na počátku září a toho roku narozený Tsuut začátkem října). V lednu pak stádo doplnil tříletý samec Soyomba. Na jaře se ke skupině připojily ještě další tři mladé klisny. Do volnosti byli všichni vypuštěni 20. června 2016.

Odkazy

Reference

  1. BOBEK, Miroslav; ŠIMEK, Jaroslav; VODIČKA, Roman, et. Al. Projekt "Návrat divokých koní" v roce 2015. Gazella. 2016, roč. 42.
  2. ÚSPĚŠNÝ Návrat divokých koní 2015 - ČESKÝ SMĚR. csnoviny.cz [online]. [cit. 2018-06-14]. Dostupné online. (česky)
  3. Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru: Návra divokých koní 2015. https://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/obchod_a_ekonomika/hlavni_ukazatele_mongolske_ekonomiky/x2015_07_07.html cit. 2018-06-14
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.