Náušnice
Náušnice je ozdoba, která se nosí na uchu. Nošení náušnic je tradičně typické pro ženy, nosí je ale i někteří muži (např. rappeři). V západní společnosti se nechávají uši běžně píchat ženám už jako malým holčičkám. Současné náušnice v některých případech symbolizují, stejně jako jejich mnohem starší sestry ze starověku, postavení a finanční možnosti nositelky (náušnice s diamanty, ze zlata nebo jiných drahých kovů). Ve většině případů se ale k tomuto šperku přistupuje z ryze módních důvodů.
Historie náušnic
Náušnice byly v minulosti důležitým ukazatelem náboženské nebo kmenové identity nositele. První zmínky o jejich používání jsou datovány do roku 3000 př. n. l. První archeologické nálezy náušnic pocházejí z roku 2500 př. n. l. a byly učiněny v královské hrobce na území dnešního Iráku. Tímto nálezem se potvrdilo, že náušnice sloužily svému nositeli také jako důkaz bohatství a postavení, o čemž svědčí i používání náušnic samotným králem Tutanchamonem.
Materiály
Náušnice se vyrábějí z různých materiálů, zejména z těchto:
- kovy – zlato, stříbro, ocel, platina, aj.
- plast – polymerová hmota, FIMO
- přírodní materiály – např. dřevo, slonovina, pryskyřice, aj.
Kovové náušnice jsou často doplněny jedním nebo více drahokamy či polodrahokamy.
Druhy zapínání náušnic
Existuje několik druhů zapínání náušnic. Nejčastěji se setkáme s puzetou, brizurou, balónkem a na klapku.
- Puzeta
- Uzávěr ve tvaru puzety se u tohoto typu zapínání navléká na dřík (tyčku) náušnice. Dřík je opatřen zářezem, do kterého puzeta zapadne. Puzeta drží na uchu trochu méně než šroubovací typ balónek. Na druhou stranu, pokud se náušnice dítěti o něco zachytí, povolí dříve, což může zabránit případnému poranění ucha. Toto zapínání je populární zejména v západní Evropě.
- Šroubek
- U pecek můžete zvolit také zapínání na šroubek, kdy je tyčinka náušnice opatřena závitem. Jedná se o bezpečný způsob zapínání. Pokud si ale náušnice sundáváte každý den, je vhodnější dát přednost puzetě.
- Brizura
- Brizura se zapíná vepředu. Vhodná pro děti od 3 měsíců do 5 let. V případě, že se uši propichují jehlou, dají se náušnice ihned nasadit.
- Dámský patent
- Závěs je opatřen klapkou, která náušnici uzavře, a tím zabrání otevření a případné ztrátě.
- Ruský patent
- R uský patent se často označuje také jako řecký či francouzský patent. Zapínání se podobá dámskému patentu. Celá část zapínání náušnice je ale schovaná v uchu či na zadní straně[1]
- Balónek
- Velmi bezpečné zapínání, maximálně omezující ztrátu náušničky. U tohoto zapínání je třeba zvýšené hygieny, často se v něm usazují nečistoty (mýdlo, krém). Balónek je velmi populární v ČR.
- Na klapku
- Zapínání je umístěno na zadní straně náušnice a je opatřeno klapkou, která náušnici uzavře a brání tak jejímu otevření a ztrátě. Obecně se u náušnic toto zapínání používá nejčastěji. Je vhodné pro větší slečny od 5 do 15 let.
Propichování uší
Aby se náušnice mohly nosit, je třeba penetrovat ušní lalůček. U dívek se k tomuto zákroku podstupuje nejčastěji mezi 3. až 6. měsícem věku, po kombinovaném očkování tzv. hexavakcíně, a to z několika důvodů. Dívka v tomto věku na bolest snadno zapomene. Ušní lalůček je už také dostatečně velký, aby se dal dobře propíchnout, ale nikoli silný. Imunitní systém dítěte je dobře připraven a s "poraněním", které propíchnutí lalůčku vyvolá, si velmi dobře poradí. V neposlední řadě je dítě ještě bezbranné, takže nehrozí riziko samovolného poranění.
Metody penetrace ušního lalůčku se používají nejčastěji dvě, a to propíchnutí nebo nastřelení. U propíchnutí se používá jehla, která penetruje lalůček. Následně se nasadí požadovaná náušnice. Výhodou této metody je to, že dítě může nosit finální náušnice okamžitě. Metoda nastřelení je šetrnější, jelikož při ní neteče z lalůčku krev. Provádí se nastřelovací pistolí a jako první náušnice se většinou nasazují ty z chirurgické oceli. Po cca dvou měsících, kdy je lalůček zahojený, se mění za požadované finální náušnice.
Způsob uchycení na ucho
Existuje několik způsobů uchycení náušnice na ucho:
- Visací
- Zúžený konec náušnice se provlékne dírou v uchu a zajistí se speciální koncovkou.
- Kruhy
- Zúžený konec náušnice se provlékne dírou v uchu a spojí se s druhým koncem; vznikne tedy jakýsi uzavřený kruh.
- Klipsová
- Máušnice se uchycuje přicvaknutím klipsu (klipsny) na ucho. Na rozdíl od jiných typů není nutné mít propíchnuté ucho.
- Study (pecky)
- Zapínání je schováno za ušním lalůčkem. Tzv. dřík se provlékne dírou v uchu a zajistí se speciální koncovkou (tzv. balóknem nebo puzetou).
V uchu jsou citlivé body, které pak můžou mít různé následky v těle. Po propíchnutí ucha je dobré propíchnutí vydezinfikovat např. alkoholem, kolínskou nebo speciálními dezinfekčními přípravky.
Obrázky
- Zlatá náušnice (Mykény, 18. stol. př. n. l.)
- Náušnice
- Náušnice
- Náušnice
Odkazy
Reference
- Typy zapínání náušnic. KLENOTA [online]. [cit. 2020-03-18]. Dostupné online. (česky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu náušnice na Wikimedia Commons
- (česky) Náušnice z polymerové hmoty - U Náušnice
- (česky) Náušnice z pryskyřice - U Náušnice[nedostupný zdroj]
- Druhy zapínání dětských náušnic na Danfil.cz
- Propichování uší na Dětské ouško