Národní osvobození

Národní osvobození (někdy psáno i jako Národní Osvobození) byl deník založený v roce 1924. Vznikl sloučením Času, Československých novin a Legionářského směru. Na podporu svých myšlenek a zásad ho vydávala Československá obec legionářská v akciové společnosti Pokrok. K jeho čtenářům a příznivcům patřili vedle československých legionářů učitelé, státní zaměstnanci a řada bývalých členů Masarykovy realistické strany. List působil ve prospěch politiky Hradu, podporoval, hájil, popularizoval a propagoval politiku T. G. Masaryka a E. Beneše.

Národní osvobození
Datum založení1924
Jazykčeština
Periodicitakaždý 2. týden
Země původuČeskoslovensko Československo a Česko Česko
Klíčové osoby
VydavatelČeský svaz bojovníků za svobodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šéfredaktorem Národního osvobození byl Lev Sychrava, jeden z čelných představitelů zahraničního odboje za první světové války, blízký Masarykův a Benešův spolupracovník. Významnými členy redakce byli Antonín Pešl a ve dvacátých letech Hubert Ripka. Do Národního osvobození přispívali František Langer, Adolf Černý, Jaroslav Werstadt, Jan Slavík, Alois Hajn a další osobností politického a kulturního života. Fejetony psal Josef Kopta, literární práce zde uveřejňovali Konstantin Biebl nebo Karel Teige. Několik článků zde otiskl i  T. G. Masaryk, který tak často činil pod pseudonymem.

Před válkou Národní osvobození vycházelo v letech 1924 - 1939. Poslední číslo vyšlo 25. ledna 1939. Obec legionářská deník v roce 1945 obnovila, v roce 1948 ho ovládla komunistická propaganda. Od čísla 110 (19. ročníku) tak Národní osvobození vycházelo jako deník Svazu bojovníků za svobodu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.