Národní archeologické muzeum (Madrid)

Španělské Národní archeologické muzeum se nalézá v Madridu, na ulici Calle de Serano, poblíž Plaza de Colón (Kolumbovo náměstí). Kolekce muzea zahrnují sbírky prehistorických, egyptských, keltských, iberských, řeckých a římských starožitností a středověké objekty (vizigótské, muslimské a křesťanské).

Národní archeologické muzeum
Národní archeologické muzeum
Logo
Údaje o muzeu
StátŠpanělsko Španělsko
MěstoMadrid
AdresaCalle de Serrano, 13 28001 Madrid
Založeno20. března 1867
Zaměřeníarcheologické, historické
Návštěvníci768 000 (v roce 2014)
Zeměpisné souřadnice40°25′25,12″ s. š., 3°41′21,92″ z. d.
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum bylo založeno roku 1867 královským dekretem Isabely II. Účelem založení muzea bylo shromáždění numismatických, archeologických, etnografických a uměleckých sbírek španělských králů. Slavnostní otevření proběhlo 9. července 1871 a zúčastnil se jej i král Amadeus I.

Roku 1895 se sbírky přesunuly na současné místo, do neoklasicistní budovy, jejímž architektem byl Francisco Jareño. Stavba proběhla v letech 18661892, rozsáhlou přestavbou budova prošla roku 1968. V současné době se v této budově nachází Národní archeologické muzeum a Národní knihovna.

Krátce po začátku španělské občanské války byly z muzea ukradeny kolekce zlatých mincí a tzv. „poklad národa Quimbaya“. Tento poklad byl po válce lokalizován v Ženevě a vrácen zpět do Španělska. Zlaté mince putovaly spolu s dalšími cennostmi na jachtě Vita do Mexika, jejich další osud je však nejasný.

V roce 2008 bylo muzeum kvůli rekonstrukci uzavřeno. Podle původního plánu měla být stavba dokončena v roce 2013, ale muzeum zůstalo zavřeno až do dubna 2014.

Sbírky

Budova muzea
Vstup do muzea

Po rekonstrukci má muzeum 40 sálu a celkovou výstavní plochu 9 715 m². Sbírky jsou rozděleny do dvanácti okruhů:

Ve vlastnictví muzea je více než 1 300 000 objektů, mezi ty nejvýznamnější patří:

  • Replika jeskyně Altamira
  • La Bicha de Balazote (Bestie z Balazote)
  • Dama de Baza (Dáma z Baza)
  • La Dama de Elche (Dáma z Elche)
  • El Tesoro de Guarrazar (Poklad z Guarrazaru)
  • El Bote de Zamora (Pyxis ze Zamory)

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků National Archaeological Museum of Spain na anglické Wikipedii a Museo Arqueológico Nacional (España) na španělské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.