Mykologická lokalita Kněževes
Mykologická lokalita Kněževes je známá výskytem zhruba 50 druhů hub, především pak několika druhů z čeledi hřibovitých. Rozkládá se přímo v městysi Kněževes (okres Rakovník) na zatravněné ploše náměstí pod lipami.
Historie a forma ochrany
O ochranu hub v Kněževsi se zasadil v druhé polovině 90. let 20. století ing. Vladimír Bazika CSc. Inspirací se stala hřibová rezervace Stachy v kombinaci s masovým výskytem hřibu koloděje.[1] Později byly objeveny i další druhy. Rezervace není vyhlášena podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ochranu zajišťuje sama obec.
Druhové zastoupení
- hřib koloděj (Boletus luridus)
- hřib kavkazský (Boletus caucasicus)
- hřib kovář (Boletus luridiformis)
- hřib červený (Xerocomellus rubelus)
- hřib dubový (Boletus reticulatus)
Mnohé z hřibovitých hub jsou mykorhizně vázané na kořeny lip. Nejhojnějším druhem je hřib koloděj, kvůli jehož výskytu začala obec houby chránit. Později se v hojném množství objevil také jinak vzácný hřib kavkazský. V menší míře se vyskytují hřib kovář, hřib červený a hřib dubový.
Krom hřibovitých se vyskytují také různé druhy pečárek, například pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus) a pečárka císařská (Agaricus augustus), hnojníky, špičky, pýchavky, holubinky a muchomůrky, například muchochůrka tygorvaná (Amanita pantherina). Objeveno zde bylo celkem 50 druhů vyšších hub.[1]
Reference
- Kněževes a houby [online]. mestys-knezeves.cz, 2009 [cit. 2012-12-15]. Dostupné online.