Muhammad z Ghóru

Muhammad z Ghóru, vlastním jménem Muizuddín Muhammad (116215. března 1206), byl afghánský generál a guvernér, od roku 1202 až do své smrti sultán Ghórské říše.

Muhammad z Ghóru
Narození1149
Ghor
Úmrtí15. března 1206 (ve věku 56–57 let)
Ghazní
Příčina úmrtízabitý v boji
Místo pohřbeníSohawa Tehsil
Povolánípanovník
PředchůdceGhiyath al-Din Muhammad
NásledovníkGhiyath al-Din Mahmud
Nábož. vyznáníislám
RodičeBaha al-Din Sam I
RodGhurid Dynasty
PříbuzníGhiyath al-Din Muhammad (sourozenec)
Funkcesultán
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Oblast Ghóru se nacházela na západních hranicích Ghaznovské říše. Říše Ghaznovců se počátkem 12. století nacházela v oblastech od dnešního středního Afghánistánu k Paňdžábu s hlavními městy Ghaznou a Láhaurem. Od poloviny 12. století začal Ghór prosazovat svou nezávislost na Ghaznovské říši. V roce 1050 se Ghórským kmenům podařilo dobýt Ghaznu, čímž zasadili Ghaznovské říši osudovou ránu.[1] Poslední državy Ghaznovců se dostaly pod správu Ghórovců právě díky Muhammadovi z Ghóru. Dobytím těchto východních držav se otevřela cesta k dalšímu postupu ghórského vojska směrem na Indický poloostrov.

Muhammad se nejdříve neúspěšně snažil dostat se do Indie přes Gudžarát, avšak po porážce posledních Ghaznovců se rozhodl zkusit to přes bývalé ghaznovské državy v Paňdžábu. Severovýchod Indie však houževnatě bránila vojska rádžpútských panovníků. V roce 1191 Muhammad a jeho vojska svedli vítěznou bitvu o strategicky významnou pevnost v Hánsí. Záhy na to však poražený panovník Prthvírádža III. přitáhl zpět a v tzv. bitvě u Taráinu Muhammada porazil. Rok na to se však Muhammad s čerstvými posilami k Taráinu vrátil a svedl s rádžou druhou bitvu, ve které Muhammad nakonec zvítězil a cesta dále do vnitrozemí tak byla volná.[2]

Muhammad je dnes považován společně se svými předchůdci Muhammadem bin Kásimem a Mahmúdem z Ghazny za jednoho z prvních muslimských dobyvatelů Indického subkontinentu. Po jeho smrti se islám šířil stále hlouběji do Indie a dnes tvoří po hinduismu druhé nejrozšířenější indické náboženství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muhammad of Ghor na anglické Wikipedii.

  1. Strnad a kol. (2008), s. 326.
  2. Strnad a kol. (2008), s. 326–327.

Externí odkazy

Literatura

  • STRNAD, Jaroslav, a kol. Dějiny Indie. Praha: Lidové Noviny, 2008. ISBN 80-7106-493-9.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.