Most tří zemí

Most tří zemí (francouzsky Passerelle des Trois Pays, německy Dreiländerbrücke) je most na řece Rýnu, který spojuje německé město Weil am Rhein a francouzské město Huningue. Most byl otevřen jako lávka pro pěší a cyklisty v roce 2007 podle plánů architekta Dietmara Feichtingera. Jeho název je odvozen od skutečnosti, že se nachází na francouzsko-německo-švýcarském pomezí. Se svým rozpětím oblouku o délce 229 metrů má nejdelší obloukovou konstrukci pro pěší lávku na světě.

Most tří zemí
Most tří zemí
Základní údaje
StátFrancie Francie
Německo Německo
Komunikacekomunikace
PřesRýn
ArchitektDietmar Feichtinger
Otevřen2007
Souřadnice47°35′30″ s. š., 7°35′25″ v. d.
Parametry
Délka248 m
Výška24,75 m
Max. rozpětí238 m
Mapa
Další data
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Most tří zemí přes řeku Rýn na francouzsko-německo-švýcarském pomezí. Otevřen byl v roce 2007. Má nejdelší obloukovou konstrukci pro pěší lávku na světě.

Historie

První přechod přes řeku byl v těchto místech vybudován pro pevnost Hüningen a v roce 1797 byl zničen francouzskými vojsky. Druhý most byl zničen 20. října 1944 americkými zápalnými bombami. V roce 2001 byla vypsána architektonická soutěž, ve které o rok později zvítězil Dietmar Feichtinger.

Stavební práce začaly 10. dubna 2006. Od 31. prosince téhož roku probíhaly zkoušky, most byl zprovozněn 30. března 2007 a slavnostní otevření proběhlo 30. června a 1. července. Náklady na vybudování ve výši 9 miliónů byly uhrazeny z příspěvků Evropské unie, spolkové země Bádensko-Württembersko, departementu Haut-Rhin a obou měst.

Architektura

Autorem mostu je rakouský architekt Dietmar Feichtinger žijící v Paříži. Ocelový most má jeden hlavní oblouk o rozpětí 229,4 m. Celková délka mostu bez přístupových ramp činí 248 m, mostní svršek s jízdní dráhou a trasou pro pěší je široký 12 m, nejvyšší bod mostu se nachází ve výšce 26 m nad vodou. Mostní konstrukce váží 1012  tun a při stavbě bylo použito 1798 m3 betonu.

Ocenění

Stavba získala několik architektonických cen. V roce 2008 obdržela Německou cenu mostů v kategorii pěších a cyklistických mostů. V roce 2009 získal most a architekt Outstanding Structure Award od International Association for Bridge and Structural Engineering. Další ocenění byla Renault Traffic Future Award (2007), Arthur G. Hayden Medal Award na International Bridge Conference v Pittsburghu (2008), první cena v kategorii pěších mostů od Evropské jednoty producentů ocele v Bruselu (2008), Footbridge Award (2008) a Structural Award (2008) od organizace stavebních inženýrů Institution of Structural Engineers.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dreiländerbrücke na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.