Moritz Bader

Moritz von Bader (německy Moritz Ritter von Bader, 19. listopadu 1841 Kyjov16. května 1893 Vídeň) byl rakousko-uherský stavební inženýr a státní úředník židovského původu povýšený do šlechtického stavu. Proslul jako odborník vodních staveb podílející se na výstavbě Suezského průplavu, posléze pak působil jako konzul Rakouska-Uherska v egyptské Ismailii.

Ing. Moritz von Bader
Rodné jménoMoses Bader
Narození19. listopadu 1841
Kyjov
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí16. května 1893 (ve věku 51 let)
Vídeň
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Příčina úmrtícirhóza jater
Místo pohřbeníCentrální hřbitov ve Vídni
ChoťHermine Bader (roz. Freund)
Golda Augusta Bader (roz. Birnbaum)
PříbuzníAlfred Bader (vnuk)
Chybí svobodný obrázek.

Život

Mládí

Narodil se jako Moses Bader v Kyjově na jižní Moravě ve zdejší starobylé židovské rodině.[1] Vystudoval stavitelství a získal titul inženýra.

Kariéra

Ve své praxi se posléze zaměřil na vodní stavby. V 60. letech 19. století odcestoval do oblasti egyptské Sinaje, kde se podílel na budování ambiciózního stavebního projektu Suezského průplavu, 193 kilometrů dlouhého kanálu propojujícího Středozemní a Rudé moře, realizovaného francouzským inženýrem a podnikatelem Ferdinandem Lessepsem. V témže období je uváděn jako konzul Rakouského císařství, posléze pak Rakouska-Uherska, v Ismailii, části tehdy britského Egypta zahrnující především oblast průplavu, s působností v širší oblasti pozdějších států Egypta, Izraele, Palestiny a regionu Blízkého východu.

Měšťanský dům č. 16 na Masarykově náměstí v Kyjově

Po svém návratu pobýval v Brně[2] a ve Vídni, rovněž vlastnil mj. dům č. 16 na kyjovském hlavním náměstí.[3] Rovněž publikoval odborné spisy z oblasti vodního stavitelství a lodní dopravy, především se zaměřením na řeku Dunaj.

Za své pracovní zásluhy obdržel od císaře Františka Josefa I. šlechtický titul rytíř s přídomkem von.[4]

Úmrtí

Moritz von Bader zemřel 16. května 1893 v domě na Herminengasse 12 ve Vídni ve věku 51 let na jaterní cirhózu. Pohřben byl na vídeňském Centrálním hřbitově.

Rodina

Jeho vnukem byl proslulý rakousko-kanadský chemik Alfred Bader.

Dílo

  • Ein Wort über die Kettenschifffahrt auf der Donau (Vídeň, 1878)[5]
  • Un mot sur le touage du Danube (Paříž, 1879)

Odkazy

Reference

  1. Kyjovská obec židovská: Kyjov. www.mestokyjov.cz [online]. [cit. 2022-05-09]. Dostupné online.
  2. ALFONSO, de Borbón Austria-Este. Viaje al Cercano Oriente en 1868: Constantinopla, Egipto, Suez, Palestina. [s.l.]: Prensas de la Universidad de Zaragoza 542 s. Dostupné online. ISBN 978-84-1340-375-5. (španělsky) Google-Books-ID: 6mleEAAAQBAJ.
  3. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-05-09]. Dostupné online.
  4. BADER, Alfred. Chemistry & Art: Further Adventures of a Chemist Collector. [s.l.]: Weidenfeld & Nicolson 320 s. Dostupné online. ISBN 978-0-297-85512-5. (anglicky) Google-Books-ID: QoMgAQAAIAAJ.
  5. Datei:Ein Wort über die Kettenschifffahrt auf der Donau.pdf – Wikipedia. commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. (německy)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.