Mohammed Zakaria Goném

Mohammed Zakaria Goném (arabsky زكريا غنيم, anglickou transkripcí Muhammed Zakaria Goneim nebo Muhammad Zakarīya Ghunaim, v DIN 31635 Zakarīyā Ġunaim, 1905 Egypt2. ledna 1959 Egypt), byl egyptský archeolog. Proslavil se objevem Sechemchetovy stupňovité pyramidy.

Mohammed Zakaria Goném
Narození1905
Egypt Egypt
Úmrtí2. ledna 1959 (ve věku 53–54 let)
Egypt Egypt
Příčina úmrtíutonutí
Alma materKáhirská univerzita
Povoláníantropolog, archeolog a egyptolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Před druhou světovou válkou pracoval v Sakkáře ve Venisově chrámu. Válku strávil v Luxoru; po ní se vrátil do Sakkáry, aby pracoval na stupňovité pyramidě faraóna Sechemcheta; úzce přitom spolupracoval se svým přítelem, francouzským egyptologem Jeanem-Philippem Lauerem (7. 5. 1902 - 15. 5. 2001), jenž pracoval u Džóserovy stupňovité pyramidy.

Domníval se, že našel neporušený pohřeb, protože pečetě na alabastrovém sarkofágu byly neporušeny a pohřební věnce stále ležely na svém místě na sarkofágu. Nález vzbudil obrovskou pozornost médií - Zakaria Goném pozval představitele státu, novináře, reportéry a filmové týmy na slavnostní otevření. Sarkofág byl před nimi otevřen. Byl prázdný.

"Tři roky kopající pracovníci, a nic nenajdou", psaly jedny noviny. Rozčarování bylo stejně obrovské, ačkoliv objev byl pro egyptologii nesmírně významný i navzdory prázdnému sarkofágu. Egyptský prezident Násir navštívil místo objevu a osobně Gonéma za jeho práci pochválil. Goném se poté vydal na přednáškové turné po USA a napsal knihu Ztracená pyramida (s pomocí Leonarda Cottrella, aby se tak dostalo práci větší pozornosti). Kniha byla úspěšná a byla přeložena do několika jazyků (mj. i do češtiny, Vojtěchem Zamarovským; vyšla v roce 1963 v edici Kolumbus).

Avšak v jeho domovině jej oficiální místa začala obtěžovat a pronásledovat. Nakonec byl obviněn z toho, že ze země propašoval vzácnou, velikou loď nalezenou Quibellem a Lauerem před dvěma roky u Džoserova komplexu. Důkazy neexistovaly, pouze obviňování a hanobení. Gonéma, Egypťana, tato situace zcela zdevastovala. Údajně jej vyslýchala policie. Jeho přítel Lauer se mu pokoušel pomoci tím, že onen vzácný předmět najde. V roce 1959 loď vystopoval v koutě Egyptského muzea. Ale už bylo příliš pozdě. Neustálé Gonémovo pronásledování zašlo příliš daleko a vědec byl buď zavražděn nebo spáchal sebevraždu utopením v Nilu 12. ledna 1959.

Zakaria Goném byl bratrancem egyptské následkyně trůnu Nofert Sourial Sa'id, jež sama byla v mateřské linii přímým potomkem princezny Istemkheb z 21. dynastie. Gonémova rodina, koptského původu, konvertovala k islámu ke konci 19. století.

Spisy

  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Mohammed Zakaria Goném
  • The buried pyramid. Longmans, Green; London, New York; 1956
  • The lost pyramid. Rinehart; New York; 1956
  • Excavations at Saqqara: Horus Sekhem-khet, the unfinished step pyramid at Saqqara; Impr. de l’Institut français d’archéologie orientale; Le Caire, 1957

České překlady

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zakaria Goneim na anglické Wikipedii.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.