Minerální vata
Minerální vata nebo také minerální vlna je izolace vyrobená z vláken minerálního původu. Používá se k tepelné, protipožární a zvukové izolaci. Mimo to má široké uplatnění v průmyslu i ve speciálních aplikacích. Minerální izolace se dělí na skelnou a kamennou podle hlavních surovin, ze kterých se vyrábí. Podobný produkt (ale odlišný) je žáruvzdorné keramické vlákno, vyrábí se z oxidu křemičitého (SiO2) a oxidu hlinitého (Al2O3) pro teploty až 1700 °C, zde není popsaný.
Surovina
Pro výrobu skelné minerální izolace se používá písek a sklo. Podíl recyklovaného skla se stále zvyšuje,[1] výrobci dnes běžně uvádějí procento využití střepů ve výši 80 %. Pro výrobu kamenné vlny se využívá čedič, diabas a vysokopecní struska, které se smíchávají s připraveným recyklátem z minerálních vláken pojeným cementovým pojivem.
Výroba
Vstupní suroviny se taví za vysoké teploty v peci, ze které vytéká láva na rozvlákňovací stroje. Poté se k vytvořeným a chladnoucím vláknům přidává organické pojivo, případně impregnační prostředky, které zajistí vyšší stabilitu a odolnost vláken proti vodě.
V procesu rozvlákňování vzniká jemné vlákno z roztaveného materiálu, které je v tenkých vrstvách usazováno na pás sběrné komory. Vlna se dále pomocí kyvného systému vrství, přičemž množství uložené vlny koresponduje s finálními vlastnostmi materiálu. V krepovacím zařízení dochází ke stlačení materiálu na požadovanou tloušťku a k případnému dorovnání objemové hmotnosti. V tvrdící komoře následně dochází k vytvrzení pojiva, čímž je zajištěna rozměrová stálost minerální vlny.
Vytvrzená vlna se nakonec upravuje na požadované rozměry a vzniklé desky nebo role se balí. Pokud jsou izolace používány pro speciální aplikace, jako jsou například technické izolace, přichází tzv. sekundární výroba, což znamená, že na minerální izolaci se aplikuje další vrstva materiálu (papír, alu fólie, skelné textilie, asfaltový pás, drátěné pletivo), nebo se dále tvarují a řežou.
Vlastnosti
Minerální vata má následující vlastnosti:[2]
- má vynikající technické a tepelně izolační vlastnosti – teplotní vodivost λ = 0,030 – 0,04 (W/mK)
- přesto že částečně odpuzuje vodu není vhodné ji umísťovat do míst s vysokou vlhkostí – při dlouhodobém styku s vodou minerální vata ztrácí tepelnětechnické parametry[1]
- je paropropustná, vodní pára prostupuje minerální vlnou téměř stejně jako vzduchem[3]
- snadno pohlcuje zvuk, což umožňuje regulaci akustiky v interiéru
- je neorganického původu a nenapadají ji tak plísně, houby a bakterie
- je nehořlavá, zabraňuje rozšíření případného požáru
- minerální vatu lze komprimovat, je tedy méně nákladná na dopravu a skladování
- je šetrná k životnímu prostředí, ušetří několiksetkrát více energie než je potřeba pro její výrobu.
Druhy výrobků
Pro běžné stavební aplikace se minerální izolace upravuje nejčastěji do rolí nebo desek. Další rozšířenou možností je minerální izolace foukaná. [4] Pro speciální aplikace jako jsou např. izolace potrubí se jedná o tzv. pouzdra (dutý, podélně dělený válec). Některé výrobky jsou opatřeny polepem – hliníkovou fólií, netkanou textilií, asfaltem nebo je minerální izolace našitá na drátěném pletivu.
Aplikace
Stavby
- vnější i vnitřní izolace stěn
- izolace šikmých a plochých střech
- izolace podlah a stropů
- izolace vnitřních dělicích stěn
Průmysl
- izolace technických potrubí
- izolace topných systémů
- izolace zařízení a zásobníků
Speciální aplikace
- automobilový průmysl – tepelná a akustická izolace, minerální vlákna se používají k výrobě třecích směsí pro brzdové desky
- izolace komínů – minerální izolace zabraňující kondenzaci vodních par uvnitř komínové roury
- domácí spotřebiče – užití např. v troubách, lednicích, akumulačních kamnech
- dveře – tepelná a akustická izolace, protipožární dveře
- zahradnictví – substrát ze speciálně upravené minerální izolace má vysokou jímavost vody, je vzdušný a odolný proti hnilobě – zelené střechy, pěstování rostlin a zeleniny
- prefabrikované stavební prvky – především sendvičové panely
- solární kolektory – minerální izolace zabraňuje ztrátě naakumulovaného tepla a zlepšuje absorpční účinnost
- akustické izolace – odhlučnění strojů, klimatizací a zařízení.
- protipožární izolace – průchody mezi stěnami a stropy, kabelové průchody, zajištění ventilačních kanálů, konstrukcí a dveří
Odkazy
Reference
- Minerální izolace a její použití [online]. 2009-09-17 [cit. 2022-01-17]. Dostupné online. (česky)
- Co je minerální vlna a vata? Co je skelná vata?. AVMI CZ [online]. [cit. 2022-01-17]. Dostupné online. (česky)
- Izolace z minerální vaty. Izolace-info.cz [online]. [cit. 2022-01-17]. Dostupné online. (česky)
- HLAVÁČKOVÁ, Petra. Minerální vata je přítel dřevostaveb. Dřevostavitel.cz [online]. 30-07-2012 [cit. 13-04-2015]. Dostupné online. (česky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu minerální vata na Wikimedia Commons
- Galerie minerální vata na Wikimedia Commons
- Rozdělení izolací na stránkách Asociace výrobců minerální izolace ČR