Miloš Uher

Miloš Uher (27. červenec 1914 Lubina27. únor 1945 Cetuna, část Bzinec pod Javorinou) v meziválečném období se živil jako kovář a příležitostný dělník. Během Slovenského národního povstání významný organizátor partyzánského hnutí na západním Slovensku.

Miloš Uher
Narození27. července 1914
Lubina
Úmrtí27. února 1945 (ve věku 30 let)
Bzince pod Javorinou
Povoláníspisovatel
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Koncem roku 1939 se pokusil utéct přes Maďarsko do Jugoslávie, byl však zatčen a 3 měsíce vězněn v Budapešti. Po návratu se zapojil do protifašistického hnutí v Myjavě. Udržoval spojení s uprchlíky ze zajateckých a koncentračních táborů. Roku 1943 založil spolu s Valentin Medvedev-Furmanovem sovětsko-česko-slovenskou partyzánskou skupinu. Zanedlouho navázal spojení s pionýrským praporem v Novém Městě nad Váhom, odkud získal zbraně. V den vypuknutí Slovenského národního povstání 29. srpna 1944 tuto jednotku (400 mužů) v Lubině vyzbrojil. Od září 1944 velel oddílu Hurban 2. československé partyzánské brigády J.V. Stalina, kterou vedl Iľja Danilovič Dibrova. 27. února 1945 byla tato jednotka v Cetuni napadena oddílem Abwehrgruppe 218-Edelweiss a POHG. Po celodenním boji partyzáni zlikvidovali asi 100 fašistů, padlo i nejméně 15 partyzánů, mezi nimi i Miloš Uher. Okolnosti jeho smrti nebyly objasněny, byl zastřelený zezadu během léčky, ve stodole u bývalé hospody "U Gašparýkov" v Cetuni, zrádcem jiné politické orientace z vlastních řad. Byl pohřbený ve společném hrobu na vrchu Roh nedaleko jeho rodiště v obci Lubina, kde mu také po válce vybudovali pomník. Památník partyzánů je také v Cetuni. Je po něm pojmenována ulice v Košicích v městské části Západ (Terasa) a v Popradu v městské části Jih III, také v Novém Městě nad Váhom, na Myjavě a v Michalovcích.

In memoriam vyznamenán Řádem SNP I. třídy a Řádem červené hvězdy.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miloš Uher na slovenské Wikipedii.

    Literatura

    • PLACÁK, Bedřich. Paměti lékaře. Vyd. 1. Praha: Torst, 1997. 716 s. ISBN 80-7215-017-0.
    • Ján Michálek: Stará Turá; Obzor, Bratislava, 1983, Hrdinovia spod Javoriny, s. 60 (slovensky)

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.