Michał Oziębłowski

Blahoslavený Michał Oziębłowski (28. září 1900, Izdebno Kościelne31. července 1942, koncentrační tábor Dachau) byl polský římskokatolický kněz, který se stal obětí nacistického pronásledování církve. Katolická církev jej uctívá jako blahoslaveného mučedníka. Jeho liturgická památka připadá na 12. červen.

Blahoslavený
Michał Oziębłowski
kněz a mučedník
Datum narození28. září 1900
Místo narozeníIzdebno Kościelne
Datum úmrtí31. července 1942
Místo úmrtíkoncentrační tábor Dachau
Svátek12. června
Blahořečen13. června 1999, Varšava, Jan Pavel II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributykněžská roucha

Život

Narodil se ve vsi jménem Izdebno Kościelne v početné rodině. Mládí prožil ve vsi Oryszew-Osada, kam se jeho rodina přestěhovala. V roce 1922 započal teologická studia ve Vyšším metropolitním duchovním semináři sv. Jana Křtitele ve Varšavě. Studia musel přerušit z důvodu onemocnění tuberkulózou a pokračoval v nich až od roku 1934. Dne 11. června 1938 se dočkal naplnění své touhy a byl vysvěcen na kněze. Dne 19. června téhož roku pak ve farním kostele v Szymanówě sloužil svou primiční Mši svatou.

Zpočátku působil jako kaplan ve farnosti Nowy Przybyszew, později přešel v téže funkci do farnosti při kostele sv. Vavřince v městě Kutno. Zde byl 16. září 1939 zadržen nacisty a až do 11. listopadu téhož roku byl jejich rukojmím. Ač byl propuštěn, nevyužil možnosti odejít z města. Po necelých dvou letech, 6. října 1941 byl zatčen gestapem a převezen do internačního tábora pro kněze, zřízeného ve zrušeném opatství cisterciáků v Lądu. Odtud byl transportován do koncentračního tábora v Dachau, kde byl zaevidován pod číslem 28201. Po devíti měsících útrap zde zemřel ve věku nedožitých 42 let. Spoluvězni o něm vydali po válce svědectví, že i ve strašných podmínkách koncentračního tábora prokazoval velkou lásku k Bohu i k ostatním uvězněným.

Beatifikace

Blahořečen byl dne 13. června 1999 papežem sv. Janem Pavlem II. ve skupině 108 polských mučedníků doby nacismu.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.