Mexické drama
Mexické drama je název českého vydání dobrodružného historického románu pro mládež Zkáza jaguářích bojovníků (1968, Untergang der Jaguarkrieger), který napsal německý (NDR) spisovatel Willi Meinck. Román se odehrává v době, kdy si španělský generál Hernán Cortés se svými žoldnéři podmanil říši Aztéků.
Mexické drama | |
---|---|
Autor | Willi Meinck |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Obsah románu
Hlavními hrdiny knihy je aztécká dívka Černá orchidea, její druh Opeřený jelen a veliký zvěd Obsidiánový had. Děj románu začíná roku 1519, kdy u mexického pobřeží přistál se svými žoldnéři Hernán Cortés, považovaný Aztéky za bílého boha Quetzalkoatla, jehož návrat předpovídaly četná proroctví, a končí roku 1521 dobytím Tenochtitlánu. Dobývání Aztécké říše je v románu líčeno z pohledu Aztéků včetně vzájemných rozporů různých indiánských kmenů, které mimo jiné přispěly také k pádu říše.
Na pozadí těchto historických událostí autor popisuje smyšlené dramatické osobní osudy svých hrdinů a podrobně seznamuje čtenáře s prostředím, ve kterém se román odehrává, s konkrétními historickými osobnostmi (například s aztéckým císařem Montenzumou II.) i s dobovými reáliemi. Opeřený jelen se stane štítonošem Jaguářího spáru, náčelníka speciálního vojenského (rytířského) řádu Jaguárů, který je zasvěcen bohu noci, měsíce, zla a ničení Tezcatlipocovi a který společně s řádem Orlů tvoří jádro aztécké armády. Stane se svědkem marného boje Aztéků, vedených po Montezumově smrti císařem Quatemozinen se Španěly a zničení obou řádů při dobytí Tenochtitlánu.
Samotný Opeřený jelen je zraněn a prodán do otroctví, ale podaří se mu uprchnout. Díky Obsidiánovému hadovi, vyzvědači z Tlaxcaly, jejíž muži bojovali na straně Cortéze, se znovu sejde s dívkou Černou orchideou, kterou miluje. Obsidiánový had ji zachránil se spárů Španělů a sám byl později Španěly pověšen, když se snažil domluvit spojenectví části tlaxcalské armády s Aztéky. Opeřený jelen se společně s Černou orchideou vydávají do hor, kde hodlají v klidu společně žít.