Methoxid draselný

Methoxid draselný (také nazývaný methanolát draselný) je organická sloučenina, alkoxid methanolu a draselného kationtu. Používá se jako silná zásada a jako katalyzátor transesterifikace například při výrobě bionafty.

Methoxid draselný

Strukturní vzorec

Obecné
Systematický název Methanolát draselný
Anglický název Potassium methoxide
Sumární vzorec CH3OK
Vzhled bílý až nažloutlý krystalický prášek
Identifikace
PubChem 160548
SMILES [K+].[O-]C
InChI 1/CH3O.K/c1-2;/h1H3;/q-1;+1
Vlastnosti
Molární hmotnost 70,132 g/mol
Bezpečnost

GHS02

GHS05

GHS07
[1]
Nebezpečí[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlastnosti

Methoxid draselný je bílý až nažloutlý krystalický prášek, který prudce reaguje s vodou za vzniku hydroxidu draselného a methanolu.

Výroba a příprava

Methoxid draselný se dá připravit v laboratoři (silně exotermní) reakcí kovového draslíku s methanolem za vzniku vodíku jako vedlejšího produktu:


Lze jej také získat reakcí hydridu draselného s methanolem:

Neutralizace methanolu hydroxidem draselným probíhá bez tvorby značně hořlavého vodíku, ovšem je třeba neustále odstraňovat vodu[2]:

Úplné odstranění vody je u této reakce důležité kvůli hygroskopickým vlastnostem hydroxidu draselného, který obsahuje asi 10 % vody.[3]

Průmyslově se tato látka vyrábí rozkladem draselného amalgámu methanolem. Nečistoty ve vzniklém methoxidu draselném lze odstranit ultrafiltrací. Pevný methoxid draselný se získá oddestilováním z methanolu. Díky jejich snazší výrobě a skladování se obvykle používají roztoky methoxidu draselného (hmotnostní koncentrace 25 až 32 %).

Tento amalgámový proces je postupně nahrazován ekologicky a ekonomicky výhodnějším membránovým procesem, kdy se používá hydroxid.

Použití

Karbonylace methanolu oxidem uhelnatým na methylformiát je katalyzována silnými zásadami jako je methoxid draselný.

Hlavním způsobem využití této látky spočívá v zásadité katalýze transesterifikace při výrobě bionafty. Triglyceridy rostlinného a živočišného původu reagují s methanolem za přítomnosti methanolátů, přičemž vznikají odpovídající methylestery mastných kyselin.

Methoxid draselný umožňuje snazší tvorbu mýdel než (levnější) methoxid sodný a při jeho použití je dosahováno vyšší výnosnosti. Jako optimální podmínky pro výrobu bionafty z řepkového oleje se udávají 1,59% obsah methoxidu draselného, reakčí teplota 50 °C a poměr methanol:olej 9:2. Výtěžnost je 95,8 % a obsah mastných kyselin kolem 0,75 % hmotnosti.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Potassium methoxide na anglické Wikipedii.

  1. Potassium methanolate. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-24]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Chimtek Engineering: Potassium Methylate Production Technology, abgerufen am 12. August 2015.
  3. J. RUWWE. Metal alkoxides as catalysts for the biodiesel production. Chim. Oggi Chem. Today. 2008, s. pp. 26–28. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.