Metakomunikace

Metakomunikace je typ sdělování / přenosu / předávání informací / informačních obsahů / významů probíhající jako součást komunikačního procesu v rámci slovní (verbální) komunikace na úrovni extralingvistických (paralingvistických) obsahů, faktorů či znaků, jako je zabarvení hlasu, hlasová intonace, modulace řeči, pauzy a zámlky v řeči, nebo neverbálních výrazových (expresívních) prostředků, jako je mimika, gestikulace, držení či pohyby těla nebo jeho částí (posturologie).[1]

Někdy bývá metakomunikace zaměňována s mimoslovní (neverbální) komunikací, tvořící samostatný způsob (typ) dorozumívání.[1]

Význam sdělení se nemusí vždy krýt s obsahem, vyplývá z kontextu situace nebo z intonace. Metakomunikace používá prostředky, které upřesňují nebo mění následující nebo současně probíhající komunikační činnost. Metakomunikace tak může měnit význam celého sdělení, záleží na smyslu a pochopení tohoto sdělení nejen v komunikační, ale i v metakomunikační rovině.

Např. věta "Zabiju Tě!" zpravidla neznamená ani tak opravdový úmysl někoho zavraždit, jako spíše rozčilení, znechucení apod.

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.