Posturologie
Posturologie (nebo také posturika) je vědní disciplína zabývající se postoji a uspořádáním těla v prostoru. Za posturologii lze považovat i sdělování fyzickými postoji a jednotlivými částmi těla (naklonění hlavy). U posturologie je důležitá empatie. Posturologické projevy se řadí do neverbální komunikace.
Tělesná poloha a fyzický postoj člověka naznačuje nejen to, co se s jedincem v danou chvíli děje, ale i to, co se s ním dělo v předchozí chvíli a do jisté míry i to, co bude následovat v příštím okamžiku.[1] Obdobně jako u proxemiky i zde sehrává svou roli celá řada faktorů, např. temperament, momentální psychické rozpoložení, kulturní vliv aj. Lze říci, že poloha, kterou osoba v sociální interakci zaujímá, vyjadřuje i její postoj k okolnímu dění.[2]
Definice posturologie
Podle Leška je posturologie uspořádání těla v prostoru, jeho postavení a držení. Posturologie vydává signál o tom, co se odehrává v dané osobě v konkrétní sociální interakci. To, co lidé vyjadřují posturologií je statickým zachycením dynamického pohybu. Posturologie je společensky limitována.[3]
Podle Vymětala se posturologie zabývá komplexně držením těla, jeho napětím nebo uvolněním, náklony, polohou rukou, nohou, hlavy, směrem natočení těla a konfigurací všech částí těla. Posturologie vychází ze základního poznatku, že „lze nemluvit, ale nelze nezaujmout žádnou polohu těla a žádný postoj.“ Z posturologických signálů tak lze poměrně snadno poznat, jak si partneři či přítomní cení jedni druhých a jak se vůči sobě férově či neférově chovají. Do posturologických signálů lze zařadit i některé signály z kineziky, například chůze.[4]
Kongruence a nekongruence
- kongruentní posturologie – vzájemný soulad osob účastnících se skupinové interakce, jeden ze způsobů nonverbálního vyjádření souhlasu, např. hovořící osoby mají ruce volně podél těla nebo založeny na prsou.
- nekongruentní posturologie – nesouhlas, opozice členů ve skupinové interakci, např. hovořící osoba má ruce podél těla a naslouchající na prsou.
V pokusech studujících vliv souladu a nesouladu v postojích výsledky odhalily, že ten, kdo zaujímal kongruentní postoje byl vnímán podstatně kladněji než ten, kdo se choval nekongruentně.[5] Tyto poznatky se aplikovaly v psychoterapeutické praxi. Když šlo o navázání kontaktu mezi psychoterapeutem a pacientem, psychoterapeut se snažil zaujímat fyzické postoje podobné jako pacient, čímž se snadněji docílilo tzv. raportu – bližšího osobního kontaktu.[6]
Charakteristika nonverbálních projevů v rámci posturologie
(podle Jara Křivohlavého)
- Vzhled
- pečlivě upravený zevnějšek
- v mezích normálu
- zanedbaný
- Fyzický postoj
- příliš uvolněný
- přirozený
- nepřirozeně strojený
- Pohyby rukou
- výrazná nehybnost – utlumené pohyby
- normální pohyby
- nadměrně živé – prudké pohyby
- Pohyby těla
- výrazný klid
- standardní pohyby
- výrazný motorický neklid
- Pohyby nohou
- stálý klid – téměř bez hnutí
- normální pohyby
- nadměrná hybnost
- Pohyby hlavy
- hlava v naprostém až strnulém klidu
- normální pohyby
- nápadná, výrazná pohyblivost
- Gestikulace
- téměř žádná
- běžná gestikulace
- přemrštěná gestikulace
- Mimika dolní části obličeje – oblast úst
- pohyby výrazně potlačeny
- normální pohyblivost
- mimořádná pohyblivost
- Pohledy – aktivita v oční oblasti
- pohyby očí minimální
- pohledová činnost v mezích normálu
- nadměrná živost pohybu očí
- Mrkací pohyby
- minimální
- normální
- vysoká frekvence mrkání
- Mimika horní části obličeje – partie obočí a čela
- téměř naprostá nehybnost
- normální aktivita
- mimořádně živá činnost
Vzezření, vnější vzhled člověka je v sociálním kontaktu první informací o něm, která působí po celou dobu kontaktu. Ve zkratce lze uvést dva body:
- atraktivní partner působí přesvědčivěji
- vzhledově a vzezřením podobná osoba (totožný střih vlasů, vousů, podobná volba oblečení, ale i fyzická podoba) působí důvěryhodněji
Základní tělesné polohy
- ve stoje
- v sedě
- v leže
- v kleče
Odkazy
Reference
- KŘIVOHLAVÝ, J. Posturologie – řeč našich fyzických postojů, držení těla a polohových konfigurací. In: KŘIVOHLAVÝ, J. Jak si navzájem lépe porozumíme : kapitoly z psychologie sociální komunikace. Praha: Svoboda, s. 60.
- KŘIVOHLAVÝ, J. Posturologie – řeč našich fyzických postojů, držení těla a polohových konfigurací. In: KŘIVOHLAVÝ, J. Jak si navzájem lépe porozumíme : kapitoly z psychologie sociální komunikace. Praha: Svoboda, s. 65.
- LEŠKO, L. Náhled do sociální komunikace. Brno: Tribun EU, 2008, s. 30.
- VYMĚTAL, J. Průvodce úspěšnou komunikací. Praha: Grada, 2008, s. 70.
- DABBS, James M. Jr. Physical closeness and negative feelings. Psychonomic Science. 1971, vol. 23, iss. 2, s. 141–143.
- HESLIN, Richard; PATTERSON, Miles L. Nonverbal behavior and social psychology. New York: Plenum Pub. Corp., 1982.
Literatura
- BURIAN, Antonín a kol. Kultura projevu. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 1995. 119 s. ISBN 80-7157-147-4.
- DABBS, James M. Jr. Physical closeness and negative feelings. Psychonomic Science. 1971, vol. 23, iss. 2, s. 141–143. ISSN 0033-3131. [Online: DOI 10.3758/BF03336047. First Online 14 November 2013.] Přístup z: http://link.springer.com/journal/40628/23/2/page/1
- HESLIN, Richard; PATTERSON, Miles L. Nonverbal behavior and social psychology. New York: Plenum Pub. Corp., 1982. 194 s. ISBN 0-306-40952-6.
- KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Jak si navzájem lépe porozumíme : kapitoly z psychologie sociální komunikace. Praha: Svoboda, 1988. 235 s.
- LEŠKO, Ladislav. Náhled do sociální komunikace. Brno: Tribun EU, 2008. 99 s. + 1 CD-ROM. ISBN 978-80-7399-466-2.
- VYMĚTAL Jan. Průvodce úspěšnou komunikací : efektivní komunikace v praxi. Praha: Grada, 2008. 322 s. ISBN 978-80-247-2614-4.
Související články
Externí odkazy
- Definice ve Slovníku cizích slov
- (slovensky) Posturika - referát na referaty.atlas.sk